Aaland hrozí vystúpením z EÚ

Fínsky poloautonómny ostrov Aaland chce vystúpiť z EÚ, pokiaľ im Brusel nedovolí vyjadriť sa na Európskom súdnom dvore v kauze predaja obľúbeného tabaku "snus".

 

Krátka správa

Aaland sa stal súčasťou Fínska v roku 1921, ale ponechal si rozhodovanie v otázkach vzdelávania, kultúry, zdravotnej starostlivosti, pôšt a polície. Keď sa v roku 1996 stalo Fínsko členskou krajinou EÚ, Aaland súhlasil pod podmienkou, že si ponechá niektoré vlastné zákony, napríklad ich jediným úradným jazykom ostala Švédčina a vody okolo Aalandu sa nestali európskymi vodami, čo umožňovalo nezdanený , tzv. tax-free predaj na trajektoch.

V poslednej dobe sú však Aalanďania veľmi nespokojní s krokmi EÚ. Potom, čo im udelila viaceré zákazy, posledne zákaz lovu, a nechce povoliť predaj ich obľúbeného tabaku “snus”, sa rozhodli ísť pred Európsky súdny dvor. Britt Lundbergová, zástupkyňa aalandskej samosprávy pre EÚ, povedala, že ak ich nevypočujú, vyvolá to na ostrove vlnu rozhorčenia a asi ťažko zostanú naďalej v EÚ.

Predaj tabaku “snus”, ktorý je pôvodne zo Švédska a vkladá sa pod peru, je veľkým zdrojom príjmov tohto ostrovčeka. Je veľmi obľúbený aj vo Fínsku a hoci je ilegálny, lebo ho Fínska vláda zakázala zo zdravotných dôvodov, stačí vedieť, do ktorej trafiky zájsť a nejaká plechovka sa už nájde. Snus je dovolené predávať len vo Švédsku, kde je klasifikovaný ako potravina, lebo je súčasťou kultúrneho dedičstva národa. Aaland sa chce pred súdom obhajovať práve kultúrnym a historickým spojením s touto severskou krajinou.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA