Európska mládež pije čoraz viac

Európania pijú v priemere menej, no medzi európskymi tínedžermi dosahuje tzv. binge drinking, pitie alkoholu za účelom opiť sa, znepokojujúce hodnoty. Ukazuje to prieskum, ktorý pre Európsku komisiu urobil londýnsky Inštitút pre štúdie alkoholu (Institute of Alcohol Studies).

 

Krátka správa

Zdá sa, že fenomén binge drinking sa rozširuje medzi mládežou po celom kontinente. Autor štúdie, Peter Anderson, pre švédske noviny Svenska Dagbladet povedal, že tento trend bude zrejme pokračovať. Pätnásťroční v Nórsku, Švédsku, Írsku a Veľkej Británii oslavujú tak ako predtým, no fenomén sa rozšíril do Pobaltska, Slovinska, Česka a aj ku nám, na Slovensko. V Estónsku sa dokonca od roku 1995 do roku 2003 strojnásobil počet 15 – 16 ročných dievčat, ktoré sa namol opijú najmenej trikrát za mesiac. Vo všeobecnosti narástol najmä počet mladých dievčat, ktoré holdujú alkoholu.

V ostatných krajinách to tiež nie je lepšie. Každý piaty Nemec medzi 12. a 17. rokom aspoň raz za mesiac pije, kým neskolabuje. Nemecko sa tento problém rozhodlo riešiť zvýšením dane na niektoré druhy alkoholu, no záujem o “all you can drink” alebo “flat rate party,” kde sa zaplatí len pevné vstupné a pijete koľko vládzete, stále rastie a reklamy na tieto akcie konkurujú reklamám popredných diskoklubov. Vo Francúzsku sú takéto oslavy tiež obľúbené a medzi mladými je obľúbená najmä vodka. Vo Fínsku sa viac ako pätina 14- až 18-ročných opije do bezvedomia aspoň raz za mesiac.

Podľa štatistík bol každý ôsmy obyvateľ EÚ vo veku 15 až 16 rokov opitý viac ako dvadsaťkrát za život. Priemerný vek, kedy človek okúsi alkoholové opojenie prvý raz však oproti tomu, aký bol u terajších päťdesiatnikov, výrazne stúpol z 11,8 roka na 15 rokov. Terajší trend má viacero príčin. Pitie alkoholu sa stalo každodennou súčasťou kultúry mladých, ktorí sú oveľa viac samostatnejši a považujú ho za normálnu vec. Dospievajúci majú aj viac peňazí ako kedysi. Aj spoločenská klíma sa zhoršila, rodinné vzťahy sú napätejšie, rastie nezamestnanosť aj nároky na jedinca.

Mládež si neuvedomuje nebezpečenstvá pitia alkoholu vo veľkom, opíjanie považuje za úplne bežnú vec, aj Európa je k opilcom tolerantnejšia ako bývala. Pritom podľa prieskumu Medzinárodnej zdravotníckej organizácie (WHO) má v každom štvrtom úmrtí Európana vo veku medzi 15 až 29 rokov prsty alkohol. WHO propaguje horibilné dane na alkohol, aby tento vývoj ukľudnila. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA