Nový európsky vodičský preukaz

Ministri dopravy sa v pondelok dohodli, že najneskôr do roku 2012 zavedú členské krajiny spoločný vodičský preukaz. Rokovania sa venovali aj zvýšeniu bezpečnosti na cestách a boju proti podvodom.

 

Krátka správa

Komisár pre dopravu Jacques Barrot považuje zavedenie nového spoločného vodičského preukazu za dôležitý nástroj zvýšenia bezpečnosti na európskych cestách i boja proti podvodom. Nový systém by mal zabrániť tomu, aby vodič, ktorému odňali vodičský preukaz pre vážny priestupok, získal dokument v inej krajine.

Ministri rozhodli, že nový spoločný preukaz nahradí súčasný systém do roku 2012. Vodičský preukaz bude vydávaný na 10 alebo 15 rokov, v závislosti od rozhodnutia členskej krajiny.

Štandardizované budú aj vodičské preukazy pre mopedy a motocykle, podľa novej úpravy budú môcť občania EÚ získať licenciu na ťažšie motocykle len po dvojročnej skúsenosti s ľahšími typmi.

Bezpečná cestná doprava je aj témou seminára, ktorý sa dnes koná vo Varšave a ktorý organizuje European Union Road Federation (ERF) a kancelária Svetovej banky v Poľsku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA