Obrovský záujem o doménu „.eu“

Obdobie, v ktorom si mohli súkromné osoby registrovať domény .eu, začalo 7. apríla 2006 o 11. hodine. O tri hodiny na to si registrovali internetové adresy s koncovkou .eu tri tisícky občanov.

Krátka správa

Časť služieb registrátora EURid sa stala neprístupnou pre verejnosť, nakoľko servre tejto neziskovej spoločnosti len ťažko zvládali nápor žiadostí občanov. Centrálna databáza WHOIS, kde môžu záujemcovia kontrolovať, či je konkrétna doména ešte vždy voľná, alebo ju už niekto registroval, nebola pre verejnosť dostupná.

Hovorca EURid Patrik Lindén však EurActiv uistil, že viac ako 1000 registrátorov v Európe a iných častiach sveta má k databáze stále prístup a naďalej slúžia svojim zákazníkom.

Verejné otvorenie nasledovalo po prvej perióde, spustenej 7. decembra 2005, v ktorej mohli registrovať webstránky verejné inštitúcie a držitelia geografických indokátorov a registrovaných značiek. Počas druhej fázy, ktorá začala 7. februára 2006, mohli internetové domény registrovať držitelia iných práv, ako sú autorské práva a podobne. Do 7. apríla 2006 prišlo na EURid 343 301 žiadostí, aktivovaných však bolo iba 24 676 domén „.eu“.

Pri verejnej prezentácii zdôraznila komisárka EÚ pre informačnú spoločnosť Viviane Reding, že spustenie vlastnej internetovej domény Únie okrem iného znamená, že EÚ bude súčasťou budúcnosti internetu ako takého, a bude na ňom konať v mene voľnej distribúcie informácií, proti cenzúre. „Tiež sa mi nepáči všetko, čo na webe vidím. No v slobodnom svete sa v takých prípadoch musíte rozhodovať na základe princípu „in dubio pro libertate“ – v prípade pochybností, v mene slobody. V globalizujúcom sa svete to musí byť jasný a nespochybniteľný príspevok Európy k medzinárodným otázkam riadenia internetu.“

Komisárka oznámila, že všetky inštitúcie EÚ premigrujú svoje webstránky a e-mailové adresy zo súčasnej prípony „.eu.int“ na „.eu“ ešte pred 9. májom 2006. bývalé adresy však budú naďalej prístupné asi rok, až potom budú vypnuté. Ešte 7. apríla však nebolo vidno známky žiadnych radikálnych zmien – zatiaľ čo niektoré z .eu adries inštitúcií Únie boli presmerované na svoje .eu.int ekvivalenty, iné nefungovali vôbec.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA