Porušuje FIFA európske pravidlá súťaže?

Skupina 18 najvplyvnejších futbalových klubov Európy (G-14) zažalovala FIFU za nezákonné angažovanie klubových hráčov v národných tímoch.

 

Krátka správa

Šport je síce v kompetencii národných štátov, ale ako ekonomická aktivita podlieha európskym pravidlám súťaže. G-14, organizácia, ktorá zastrešuje 18 európskych futbalových klubov (Liverpool, Juventus, Arsenal, atď.), požaduje od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) odškodné vo výške 860 miliónov euro. Jedná sa o škody, ktoré mali byť spôsobené, keď boli hráči k dispozícii pre FIFU, aby mohli hrať za národné tímy a ich následnou neschopnosťou nastúpiť za svoj klub, ak sa v takomto zápase zranili. Prípad sa 20. marca 2006 dostal pred Charleroiský obchodný súd (Belgicko).

G-14 chce zabrániť, aby boli kluby donútené akceptovať škody, ktorým sú vystavené, keď „požičajú“ hráčov národným tímom. Zároveň požaduje, aby sa súčasné pravidlá FIFY o povinnosti uvoľniť hráčov na medzinárodné zápasy stali nezákonnými, alebo aby boli doplnené o dialóg s klubmi. G-14 tiež vyhlásila, že „vyžaduje spravodlivý percentuálny podiel odmien z finále turnajov, menovite z Majstrovstiev sveta, ktorý by bol redistribuovaný medzi všetky kluby, ktoré svojich hráčov uvoľnili. G-14 by sa za predpokladu, že všetky kluby budú v budúcnosti chránené, mohla vzdať niektorých, alebo aj všetkých nárokov na náhrady spôsobené za minulé škody“.

Rozhodnutie súdu sa očakáva koncom apríla 2006. Sudca môže prípad odkázať na Európsky súdny dvor (ESD).

V tlačovom vyhlásení, ktoré poskytla FIFA sa hovorí, že: „FIFA očakáva, že spor sa pretiahne, najmä ak sa doňho zapoja právne inštitúcie Únie. FIFA má v tejto záležitosti plnú podporu UEFA a ďalších 4 konfederácií a 48 európskych asociácií“.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA