Stop obchodu s mačacími a psími kožuchmi

V 2002 vydali USA zákaz na kožušiny z mačiek a psov, ktorý nasledovali už viaceré štáty sveta. Na európskom trhu údajne obchodovanie s týmito kožuchmi pokračovalo, čo od roku 2003 znepokojovalo europoslancov.

Krátka správa 

V Číne vraj podľa predkladateľky správy k nariadeniu o zákaze obchodu s kožušianmi psov a mačiek, švédskej ľavičiarky Evy-Britt Svensson (GUE/NGL), padnú za obeť 2 mil. psov a mačiek, z ktorých sa vyrábajú kožuchy.

Na dnešnej tlačovej konferencii krátko po hlasovaní a schválení zákazu v prvom čítaní jej asistovala šéfka Výboru pre vnútorný trh, Arlene McCarthy (PES,UK) a Struan Stevenson (EPP-ED, GB), ktorí predviedli aj niekoľko kožuchov zakúpených v európskych mestách – boli však zo zlatého retriviéra alebo niekoľkotýždňových mačiatok. A v konečnom dôsledku neboli označené, z čoho sú vyrobené.

Poslanci z nariadenia škrtli výnimku, ktorá povoľovala obchodovanie s kožušinami tých štvornohých miláčikov, ktorí “neboli vyslovene chovaní a zabíjaní pre produkciu kožušiny”. To znamená, že zákaz bude absolútny.

Spravodajkyňa Svensson neoblomne trvala na zrušení výnimky. Domnieva sa totiž, že ak by bola v zákone ponechaná, “bola by nemilosrdne zneužívaná obchodníkmi, čím by celé nariadenie stratilo opodstatnenie”. McCarthy dodáva, že: “Chceme zákaz, nie len obmedzenie.”

EP sa podarilo v tejto otázke dosiahnuť aj dohodu s Radou a nariadenie by malo vstúpiť do platnosti už 31. decembra 2008. Súhlasiť však Parlament musel s tým, že na kožušiny psov a mačiek určené na “vzdelávacie účely a účely preparácie” sa bude vzťahovať špeciálna výnimka.

K mačacím kožuchom sa vyjadrila v rozprave aj slovenská europoslankyňa Zita Pleštinská (EPP-ED, SK). Kožušina mačiek a psov sa nedá jednoducho odlíšiť od inej kožušiny alebo syntetického materiálu imitujúceho kožušinu, a tak existuje dôvod na neférové a podvodnícke praktiky pri využívaní kožušinových výrobkov, vrátane podvodného alebo ich klamlivého označovania, uviedla Pleštinská. Ako však dodala, v EÚ neexistuje tradícia chovania mačiek a psov na účely výroby kožušiny a veľká väčšina takýchto výrobkov pochádza z tretích krajín, kvôli čomu treba podľa jej slov sprísniť colné kontroly. “Nelegálnosť dovozov je možné riešiť sprísnenými postupmi voči realizátorom, vrátane vysokých finančných postihov, až zákazom činnosti”, upresnila.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA