Zvláštna matematika politikov

Slovenskí opoziční aj koaliční politici spoločne mystifikovali silu slovenskej koruny voči euru. Podľa nich by sme už mali nakupovať jedno euro za menej než 30 slovenských korún.

Krátka správa

V posledných dňoch sledujeme skôr zhoršujúci sa kurz slovenskej meny voči euru. Za týždeň (od 15. januára 2008) oslabila koruna z 33,275 na dnešných 33,960 korún za jedno euro.

15. januára 2008 SDKÚ-DS prekvapila, ako prepočítala 6,8 milióna eur nevyčerpaných prostriedkov z Jednotného programového dokumentu pre Bratislavský kraj Cieľ 3. Jej poslanec Štefan Kužma povedal, že “Slovensko nenávratne príde v programe SPD Cieľ 3, za ktorý zodpovedá ministerstvo práce o 6,8 mil. (eur), čo je takmer 200 miliónov korún.”

Podľa logiky “takmer” znamená, že suma má byť menšia ako 200 miliónov. To nám dáva “politický aktuálny kurz eura voči korune” v čase správy asi 29,41 korún. Koruna v histórii ešte takýto kurz nezaznamenala, ako potvrdzujú archívy kurzových lístkov Národnej banky Slovenska. Túto počtovú operáciu prevzal automaticky o deň neskôr ďalší politik,  tentoraz však koaličný štátny tajomník rezortu práce za ĽS-HZDS Peter Sika. Na tlačovej besede reagoval na  výčitky opozície.

Nuž kde sa stratilo tých takmer 30 mliónov? Alebo, žeby obaja politici predbehli dobu a vytušili ten výhodnejší kurz, ktorý by koruna údajne dosiahla, ak by nevstúpila tak skoro do eurozóny? Alebo je to nový fenomén. Základná aritmetika robila nedávno problém aj českému prezidentovi a ekonómovi Václavovi Klausovi. Ale pre zmenu pri násobení a nie delení svojich regionálnych ciest po českých krajoch.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA