Krajná pravica silnie: Marie Le Pen aj UKIP majú rekordnú podporu

Vo Francúzsku by podľa prieskumov vyhrala voľby do Európskeho parlamentu krajne pravicová strana Marie Le Penovej. Britská nacionalistická Strana nezávislosti (UKIP) sa zase teší rekordne vysokej voličskej podpore

Ak by sa voľby do EP konali v nedeľu (13. 4.), francúzsky Národný front by získal 24 % hlasov, tesne pred stredo-pravou UMP (23 %) a vládnucou Socialistickou stranou prezidenta Hollanda (21 %). Centristická UDI by získala len 9 %, Ľavicový front 8 %, nasledovaný Zelenými s 7,5 %.

V období šiestich mesiacov je to už druhý prieskum, ktorý prisudzuje víťazstvo Marie Le Penovej v európskych voľbách vo Francúzsku. V októbri jej prieskum pre magazín Nouvel Observateur predpovedal 24 %, kým pre UMP 22 % a Socialistov 19 %.

Vo Veľkej Británii ohrozuje rastúca popularita Strany nezávislosti (UKIP)hlasy Konzervatívnu stranu premiéra Davida Camerona  a to aj vo voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2014 aj v domácich  voľbách v roku 2015. UKIP presadzuje okamžité vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a prísnejšie imigračné zákony.

Vďaka blížiacim sa voľbám do EP (v Británii sa konajú 22. mája) sa UKIP-u zlepšuje profil. Prieskumy (13.4.) naznačujú, že by mohla posunúť stranu premiéra Camerona na tretie miesto.

Podľa predvolebných prieskumov agentúry ComRes, by v nadchádzajúcich národných  voľbách mohol UKIP získať  až 20 %. Je to o 4 % viac ako pred štyrmi rokmi. Konzervatívci premiéra Camerona sa prepadli o tri percentá na 29 %. Hlavná opozičná Labouristická strana sa drží na 35 %. Liberálni demokrati, ktorí sú súčasťou koaličnej vlády s Konzervatívcami, sa prepadli o 2 % k novému minimu 7 %.

Iné prieskumy predpovedajú UKIP-u 18 % (Opinium), kým Ipsos Mori, publikovaný minulý týždeň, 15 %, čo je maximum, aké strana zatiaľ v jeho prieskumoch dosiahla.

Cameron vo štvrtok (10.4.) pri odštartovaní svojej európskej volebnej kampane označil postoj UKIP-u k Európskej únii  ako „extrémistický“.

Po týždni negatívnej publicity kvôli finančnému škandálu a zdĺhavej rezignácii jeho ministerky Marie Millerovej ostala jeho autorita otrasená.

UKIP nemá volených zástupcov v britskom parlamente. Snaží sa zúročiť vládny škandál a pomocou svojich anti-establishmentových postojov odlákať podporu od Konzervatívcov.

Počas uplynulých týždňov, líder UKIP Nigel Farage „vyhral“ dve politické debaty na vysokej úrovni o britskej európskej politike a porazil tak vicepremiéra Nicka Clegga, proeurópskeholLiberálneho demokrata.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA