Obyčajní vyskladali eklektickú kandidátku

Zoznam kandidátov OĽaNO na europoslancov okrem jozefa Viskupiča tvoria ľudia z rôznych sfér verejného života. Kandidátku včera odovzdala aj nástupnícka stran HZDS, Strana demokratického Slovenska.

Poslancovi NR SR Jozefovi Viskupičovi budú na čele kandidačnej listiny OĽaNO pre májové eurovoľby sekundovať občianska aktivistka Viera Dubačová a prepustený košický učiteľ Oto Žarnay.

OĽaNO už vopred avizovalo, že na kandidátku oslovilo organizácie občianskej spoločnosti, výber potom robilo hlasovaním v poslaneckom klube.

Na ďalších miestach 13-člennej kandidátky sú aj poslanec NR SR Branislav Škripek, publicistka Mária Raučinová, prezident Asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka, špecialista na vzdelávanie Rómov Stano Daniel, divadelný režisér Jakub Nvota i otec 11 detí Stanislav Trnovec.

"V rovnakom duchu, ako sme skladali kandidátku do parlamentných volieb, že sme v prvom rade pozerali na to, aby to boli ľudia so svojím vlastným srdcom, vlastným rozumom a vlastným svedomím, tak isto sme pozerali aj v tejto kandidátke," povedal šéf hnutia Igor Matovič. Ako uviedol, ich vstupenka na kandidátku nebolo členstvo v nejakej politickej strane alebo hnutí. "Ich vstupenka je ich vlastný život," dodal.

Do eurovolieb aj staro-nová SDS

Do májových eurovolieb sa zapojí aj Strana demokratického Slovenska (SDS), ktorú založil europoslanec Sergej Kozlík po tom, ako zaniklo ĽS-HZDS. Kandidačnú listinu podala strana včera.

Lídrom kandidátky je bývalá europoslankyňa (2004-2009) Irena Belohorská. Za ňou nasleduje súčasný europoslanec a predseda SDS Sergej Kozlík a tretí je regionálny predstaviteľ strany Marek Kužma.

„Strana demokratického Slovenska podporuje model Európskej únie v podobe únie nezávislých národných štátov, ktoré samy rozhodujú všetko, čo je efektívne riešiť na úrovni národných štátov alebo regiónov a Bruselu prenechávajú len tie kompetencie, ktoré je prínosné riešiť na úrovni celej únie,“ povedal šéf SDS Kozlík.

Slovensko bude voliť 13 europoslancov v sobotu 24. mája.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA