Euroskupina vidí priestor na rýchlejšie znižovanie dlhov

Ministri financií krajín Eurozóny pripomenuli Francúzsku a Taliansku ich záväzok každoročne znížiť štrukturálny dlh o 0,5 % HDP. Zároveň sa tiež dohodli na provizórnom predĺžení gréckeho záchranného plánu.

Grécku sa nepodarí zámer opustiť Európsky nástroj finančnej stability (EFSF) už do konca tohto roku. Štáty eurozóny sa preto dohodli na predlžení podporného programu o ďalšie 2 mesiace, informoval o tom včera v Bruseli predseda neformálneho ministerského orgánu Jeroen Dijsselbloem.

Členské krajiny eurozóny sa už dlhšie nevedia s Gréckom dohodnúť na novej sérii úsporných opatrení. „Napriek istému posunu v nevyriešených otázkach, nie je na uzavretie prebiehajúcej piatej previerky dostatočný základ,“ poznamenal Dijsselbloem.

Vysvetlil, že dvojmesačné formálne predĺženie umožní ukončenie finančnej previerky na úvod budúceho roka a odblokuje aj zvyšných 1,8 miliardy eur z doterajšieho záchranného balíka.

Holandský minister financií zároveň Grékov vyzval, aby na ekonomických otázkach aj naďalej úzko spolupracovali s Trojkou. Atény však čelia rastúcemu odporu obyvateľstva a ďalšie úsporné opatrenia odmietajú.

Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici pripustil, že prijímanie hospodárskych reforiem a fiškálnych nástrojov v krajine nepokračuje tak, ako Európska komisia očakávala.

Ocenil ale grécky plán využiť úverovú linku z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM). To podľa Moscoviciho zaistí, že reformný proces ostane naďalej pevne zakotvený v európskom rámci.

Kritika rozpočtov je už tichšia

Euroskupina sa na svojom stretnutí detailne venovala aj posudkom budúcoročných rozpočtov, ktoré pred 2 týždňami zverejnila Európska komisia. Ministri uvítali, že sa celkový rozpočtový deficit podarí znížiť zo súčasných 2,6 % na 2,4 %.

„Ukazuje sa, že náš rámec koordinácie a fiškálnych pravidiel funguje,“ vyhlásil predseda Euroskupiny Dijsselbloem.

Komisia zatiaľ odložila rozhodnutie o ďalšom postupe voči Francúzsku a Taliansku do marca 2015. Včerajšie stretnutie zdôraznilo najmä záväzok každoročne o 0,5 % znižovať štrukturálny deficit.

Taliansku sa to budúci rok podarí iba o 0,1 %. Francúzsko v rámci procedúry nadmerného deficitu podlieha prísnejším pravidlám a svoj štrukturálny by malo znižovať o 0,8 %. Jeho rozpočet ráta s poklesom o 0,3 %, upozornili v spoločnom vyhlásení ministri.

V oboch prípadoch však ocenili širokú škálu reforiem, ku ktorým sa krajiny 21. novembra zaviazali v liste Komisii.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA