Euroskupina zvolí Junckerovho nástupcu

Holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem oficiálne potvrdil svoju kandidatúru na post predsedu Euroskupiny. Rozhodnutie by mohlo padnúť už na dnešnom zasadnutí.

Jeroen Dijsselbloem
Zdroj: Holandské ministerstvo financií

Ministri financií eurozóny, ktorí sa dnes (21. januára 2013) zídu v Bruseli, by mali rozhodnúť o nástupcovi Jeana-Claudea Junckera na čele Euroskupiny. V piatok (18. januára 2013) svoju kandidatúru na tento post potvrdil člen holandskej vlády Jeroen Dijsselbloem.

Ministrom financií sa stal v novembri 2012 po tom, čo liberálna strana premiéra Marka Rutteho vyhrala septembrové voľby a vytvorila koalíciu so Stranou práce. Práve Stranu práce v uplynulých 12 rokoch zastupoval v holandskom parlamente.

Dijsselbloem bol ministrom financií teda len šesť týždňov, keď sa jeho meno začalo spomínať v súvislosti s výmenou Junckera. Štyridsaťšesťročný politik je známy ako odborník na poľnohospodárstvo a vzdelávanie, diplomatov v Bruseli však ohromil svojimi spôsobmi, triezvymi názormi a tiež "oceľovým" odhodlaním, s akým sa zapája do diskusie s ostrieľanými politickými špičkami.

Jeho mandát na čele Euroskupiny neformálne schválili európski lídri už na summite v decembri. Formálne rozhodnutie však nechali na ministroch financií v súlade so zmluvou.

Ešte v piatok (18. januára 2013) mu podporu vyslovili NemeckoFínsko. Najmä Berlín trval na tom, aby Junckerov nástupca pochádzal z krajiny eurozóny s najvyšším ratingom. Túto podmienku Dijsselbloem spĺňa.

Rovnako je v súlade aj s nepísaným kritériom, podľa ktorého nový šéf Euroskupiny má pochádzať spomedzi štátov eurozóny, ktoré sú čistými prispievateľmi do rozpočtu EÚ. Okrem samotného Junckera jeho kandidatúru podľa Reuters podporuje aj slovenský minister financií Peter Kažimír.

S požehnaním však váha Francúzsko. Minister financií Pierre Moscovici minulý týždeň vyhlásil, že potrebuje viac času, aby sa oboznámil s kvalifikáciou holandského ministra. Dijsselbloem sa teda dnes chystá predstaviť svoje vízie o ďalšom smerovaní eurozóny. V nedeľu (20. januára 2013) Moscovici už naznačil, že by holandský kandidát mohol prejsť už dnes.

Euroskupina hrá významnú rolu pri formovaní reakcií vlád na dlhovú krízu, ktorá začala v Grécku. Rozhodla o pomoci Grécku, Írsku a Portugalsku, vytvorení dočasného aj trvalého eurovalu.

Jej pozícia v najbližších rokoch zosilnie vzhľadom na to, že eurozóna pripravuje kroky na integrovanie tvorby hospodárskych politík, kontroly rozpočtu, riadenia dlhu či vytvorenie bankovej únie.

(EurActiv/TASR/Reuters)

Pozadie

Euroskupina je neformálnym zoskupením ministrov financií krajín eurozóny. Vznikla v roku 1998 a odvtedy sa stretáva minimálne raz mesačne, väčšinou pred stretnutím Rady ECOFIN, na ktorej sa zúčastňujú všetci šéfovia rezortov financií členských krajín EÚ. vSkupina získala vplyv najmä po vypuknutí krízy v eurozóne a stala sa fórom pre prijímanie rozhodnutí ako ju prekonať. Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker jej predseda od roku 2005. Predtým na jej čele bol vždy minister financií predsedníckej krajiny.

Podľa pravidiel mal Juncker z pozície odísť ešte v roku 2009 po dvoch po sebe nasledujúcich mandátoch. Avšak pre finančnú a hospodársku krízu si ministri zvolili kontinuitu rozbehnutej práce a potvrdili ho ešte na dva a pol roka. Napriek tomu, že aj tento mandát vypršal v polovici tohto roka ho lídri požiadali, aby v kresle zotrval.

REKLAMA

REKLAMA