Hodnotenie Komisie: Slovensko je opäť v skupine rozpočtovo poslušných krajín

Ide o skvelé ocenenie našej snahy a práce, vyhlásil Kažimír.

Európska komisia dnes v rámci tzv. európskeho semestra zverejnila hodnotenie rozpočtov krajín eurozóny na rok 2017.

Slovensko je už tretí rok za sebou medzi krajinami, ktorých rozpočet je plne v súlade s pravidlami Paktu stability a rastu.

Pätica poslušných

„Toto je skvelé ocenenie našej snahy a práce. Mám naozaj radosť, že opätovne patríme medzi tých najlepších,“ vyhlásil slovenský minister financií Peter Kažimír.

Fiškálne pravidlá splnili okrem Slovenska len štyri ďalšie krajiny: Nemecko, Holandsko, LuxemburskoEstónsko.

Taliansko dostane manévrovací priestor

Komisia, ktorá má mandát preskúmať národné rozpočty krajín eurozóny (dodané do Bruselu do polovice októbra), dnes pripomenula, že “významné odchýlky” z rozpočtových cieľov hrozia Belgicku, Cypru, Fínsku, Litve, Slovinsku a Taliansku.

V prípade Talianska EK navrhuje určitý “manévrovací priestor” o v podobe 0,5 percentuálneho bodu vzhľadom na problémy so zvládaním masových migračných tokov a na škody spôsobené tohoročnými zemetraseniami v centrálnej časti krajiny.

Ďalší štyria členovia eurozóny sú “v zásade v súlade” s európskymi pravidlami. Ide o Írsko, Lotyšsko, Maltu a Rakúsko.

Problémové krajiny

Grécko, ktoré je tiež členom menovej únie, nie je podriadené revízii svojho rozpočtu zo strany Európskej komisie, pretože spadá pod samostatný záchranný finančný program.

Pre Francúzko, PortugalskoŠpanielsko je už spustená procedúra nadmerného deficitu.

V prípade Francúzska by sa vývoj mal uberať podľa jesenných prognóz EK a teda s rozpočtovým schodkom mierne pod referenčnú hodnotu 3 % HDP.

Pre Španielsko a Portugalsko platí riziko nesplnenia rozpočtových cieľov v rámci Paktu stability a rastu, pričom exekutíva EÚ má obavy z nesplnenia odporúčaného fiškálneho úsilia.

Nový balíček

Komisia zároveň zverejnila balík dokumentov, ktoré prinášajú ďalšie usmernenia pre hospodárske a sociálne politiky členských štátov.

Ich súčasťou je aj ročný prieskum rastu a stanoviská k návrhom rozpočtov členských štátov eurozóny na rok 2017.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA