Holandský premiér: Grécko by už viac dostať nemalo

Líder liberálov Mark Rutte, ktorý sa snaží na svoju stranu nakloniť voličov pred budúcotýždňovými voľbami, vyhlásil, že Grécko by už nemalo dostať viac finančnej pomoci.

Koaličná vláda premiéra Marka Rutteho padla v apríli na otázke rozpočtových škrtov. Krajina tento rok musí deficit znížiť o 1,6 % HDP, čo zrejme bude viesť k výraznému zníženiu výdavkov na zdravotnú starostlivosť a dôchodky. Ekonomika pritom od júla 2011 čelí recesii. Tohtoročný pokles by mal byť o 0,9 % HDP.

Počas televíznej politickej diskusie pred voľbami 12. septembra líder liberálnej strany VVD Mark Rutter zdôraznil, že Gréci už dvakrát dostali pomoc, ktorá dosiahla 240 miliárd eur a už stačilo. „Pozícia Grécka sa vďaka tomu zlepšila, ale ja hovorím, že už je toho dosť,“ vyhlásil Rutte.

Predvolebnú kampaň v Holandsku výrazne poznačila nespokojnosť s nákladmi na záchranu iných členov eurozóny a tiež tlaky spojené so znižovaním rozpočtu. „Chcem, aby Grécko s nami ostalo, ale meče nad krajinou sú dosť vysoko. Opusteniu eura sa možno nebude dať vyhnúť. To je však rozhodnutie Grécka,“ vysvetlil.

Lídri ostatných strán jeho slová okamžite kritizovali. V minulosti podľa nich tvrdil to isté, no aj tak sa rozhodol poslať Grékom viac pomoci.

Tretí záchranný balík vylúčený

Medzinárodní inšpektori tzv. Trojka by mali v najbližších dňoch zverejniť správu, v ktorej posúdia výsledky úsporných opatrení gréckej vlády. Až potom eurozóna zváži, či uvoľní ďalšiu tranžu pomoci. Podľa internetového portálu EUobserver má byť jednou z podmienok aj presadenie šesťdňového pracovného týždňa.

Mnohí experti však upozorňujú, že ani druhý program nestačí a bude treba pristúpiť k ďalšiemu odpisu dlhu, v tomto prípade však zo strany ECB či národných vlád. Podľa Rutteho krajiny, ktoré majú problémy, sa musia veľmi snažiť a keď nie, tak sa nemôžu spoliehať na podporu. „Som proti tretiemu balíku,“ zdôraznil.

Hovorca komisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna odmietol na vyjadrenia holandského premiéra reagovať.

Ďalšie kroky:

  • 12. september: Voľby v Holandsku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA