Komisia sa na Taliansko díva s optimizmom

Hoci Taliansko vyrovnaný rozpočet budúci rok nedosiahne, Európska komisia vníma vývoj v krajine pozitívne. Zároveň uvítala, že Rím do ústavy zakomponoval zlaté pravidlo.

Taliansko v stredu oznámilo, že musí upraviť svoje vyhliadky pre rast a stav verejných financií. Pripustilo, že sa mu nepodarí naplniť cieľ dosiahnuť budúci rok vyrovnaný rozpočet. Miesto toho by schodok verejných financií mal dosiahnuť 0,5 % HDP.

Ekonomika sa budúci rok podľa vlády prepadne o 1,2 % a nie o 2,4 %, tak ako tvrdili pôvodné predpoklady. V roku 2014 však už chce dosiahnuť takmer vyrovnaný rozpočet s deficitom na úrovni 0,1 %.

Krajina sa zároveň chce držať svojich záväzkov a v utorok do svojej ústavy zakomponovala princíp vyrovnaného rozpočtu, tak ako vyžaduje fiškálna zmluva, ktorú lídri 25 u 27 členských krajín EÚ podpísali začiatkom marca.

Hovorca Európskej komisie Olivier Bailly pre Reuters potvrdil, že exekutíva zaznamenala, že Rím prijal svoj program stabilitynárodný program reforiem, ktoré teraz dostane na preskúmanie.

Ako ďalej uviedol, nové odhady talianskej vlády sú v súlade s Ročným prieskumom rastu Komisie, ktorá tvrdí, že Rím zaznamená 1,3-percentný pokles ekonomiky. Exekutíva zároveň víta implementovanie zlatého pravidla do ústavy krajiny.

Premiér Mario Monti sa však pri nástupe do úradu premiéra zaviazal, že splní cieľ predchádzajúcej vlády Silvia Berlusconiho dosiahnuť v roku 2013 vyrovnaný rozpočet. Hoci tento cieľ budúc rok nesplní, z plánovaných opatrení nemieni poľaviť. „Politická odpoveď vlády bola doteraz odhodlaná a širokosiahla. Musíme ju plne implementovať urgentným spôsobom,“ uvádza talianska vláda v dokumente.

Podľa Komisie je dôležité, že Monti presadzuje, aby sa s reformou trhu práce a zlepšovaním riadenia verejných financií pokračovalo aj po roku 2013. keď sa v krajine uskutočnia voľby. Napriek optimizmu však Komisia krajinu zároveň vyzýva k ďalším štrukturálnym reformám zameraným na podporu rastu.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA