Nemecké voľby visia nad viacerými dôležitými rozhodnutiami

Banková únia, asociačná dohoda s Ukrajinou, dočasné stiahnutie 900 miliónov emisných povoleniek či tabaková smernica sú príkladmi dôležitých legislatívnych návrhov, ktorých ďalší vývoj závisí od nemeckých spolkových volieb. Nemci o novej vláde rozhodnú o necelé tri týždne.

V nedeľu 22. septembra v Nemecku prebehnú spolkové voľby, ktoré podľa pozorovateľov už netrpezlivo očakávajú európske inštitúcie. Novú nemeckú vládu bude na úrovni EÚ čakať viacero kľúčových rozhodní.

Odborníci však neočakávajú, že sa nemecký prístup k EÚ výrazne zmení, či už voľby vyhrá Angela Merkelová so svojou CDU/CSU alebo sociálna demokracia pod vedením Peera Steinbrücka.

K obratu by nemalo dôjsť napríklad v odmietavom postoji Nemecka voči spoločným európskym dlhopisom. Krajina však bude musieť zaujať jasnú pozíciu voči tvorbe bankovej únie. K nej najväčšia európska ekonomika zatiaľ pristupuje opatrne.

Súčasný minister financií Wolfgang Schäuble na jar vyhlásil, že na to, aby sa mohli zaviesť spoločné pravidlá pre ozdravenie a reštrukturalizáciu bánk, ktoré sú jedným z pilierov bankovej únie, treba najprv zmeniť Lisabonskú zmluvu. Nemecku sa tiež nepáči, že by sa bankám v problémoch mala poskytovať pomoc z trvalého eurovalu.

Nemecko tiež bude hrať kľúčovú rolu v ďalšom vývoji európskej politiky voči východným susedom, najmä pokiaľ ide o Ukrajinu. V novembri sa bude v litovskom Vilniuse konať summit Východného partnerstva, počas ktorého by mala Ukrajina podpísať s EÚ asociačnú zmluvu. To sa nepáči Rusku.

Berlín bol doteraz proti jej podpísaniu. Kritika sa spája napríklad s uväznením bývalej premiérky Júlie Tymošenkovej. V najbližších mesiacoch sa teda ukáže, či Nemecko zbližovanie EÚ a Ukrajiny nakoniec podporí.

Významnou témou je aj dočasné stiahnutie 900 miliónov emisných povoleniek zo systému aukcií. Komisia chce takto znovu naštartovať trh s emisiami CO2. Európsky parlamentu už návrh na tzv. backloading schválil, čaká sa však na postoj členských štátov. Zásadné pritom bude rozhodnutie Nemecka.

S klimaticko-energetickou politikou EÚ súvisí tiež legislatívny návrh týkajúci sa nových nástrojov na znižovanie emisií CO2 z nových osobných automobilov a dodávok. Europoslanci a členské štáty sa dohodli na neformálnom kompromise, finálne schválenie sa však odkladá. Podľa diplomatov je to pre tlak zo strany Nemecka, ktoré sa snaží chrániť svoje automobilky. O znižovanie emisií z áut sa tiež rozhodne až po spolkových voľbách.

Nemecké voľby by tiež mohli byť jedným z dôvodov odkladu hlasovania europoslancov o novej tabakovej smernici, ktoré má prebehnúť budúci týždeň. Mnohí europoslanci sú totiž aktívne zapojení do predvolebnej kampane a na dôležitom hlasovaní o kontroverznom návrhu preto môžu chýbať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA