Pomalá tvorba bankovej únie spomaľuje obnovu

Bankári z rôznych kútov sveta vyzvali k rýchlejšej implementácii navrhovanej bankovej únie v Európe. Meškanie podľa nich spomaľuje obnovu regiónu a obmedzuje finančný sektor.

španielske banky semafor
Problémová španielska banka BANKIA, Zdroj: TASR/AP Photo/Paul White

Plány pre vytvorenie bankovej únie v eurozóne sa napĺňajú pomaly a predlžuje sa tak existencia tzv. zlých bánk, v ktorých boli umiestnené nebonitné aktíva ešte z čias finančnej krízy.

„Chápeme, že proces môže byť z pohľadu trhu frustrujúci, avšak európske normy sa hýbu veľmi rýchlo,“ uviedol Benoît Cœuré z Európskej centrálnej banky počas konferencie Medzinárodnej asociácie pre kapitálový trh v Kodani.

„Vytvorenie bankovej únie je rovnako dôležité ako vytvorenie spoločnej meny,“ zdôraznil. Vo všeobecnosti panuje zhoda, že kríza v Európe je v súčasnosti vo fáze remisie, mnohí bankári však upozorňujú na to, že dokončenie bankovej únie trvá príliš dlho. Implementovanie jej pilierov ešte môže trvať viac ako rok.

„Obnova Európy ďaleko zaostáva za Spojenými štátmi, pretože nedokázala prijať nevyhnutné opatrenia na vyriešenie svojho bankového sektora,“ uviedol americký bankár pod podmienkou anonymity.

„ECB a politici točia krásny príbeh. Ale v zákulisí sa trh obáva, že Európa môže prejsť do pomalého poklesu, ktorý sa nebude dať vrátiť,“ dodal.

„Európa potrebuje bankovú úniu čo najskôr, aby sme mali jasnú predstavu o oceňovaní aktív v bankách v celom regióne,“ uviedol nemenovaný bankár z jednej z najväčších európskych finančných inštitúcií.

„Silný dohľad centrálnej banky a nadnárodná regulácia je tiež nevyhnutná, aby Európa dokázala riešiť svoje doterajšie problémy.“

Ide napríklad o slabý bankový sektor v Španielsku či Taliansku, ktoré boli tvrdo zasiahnuté krízou.

Recesia v Taliansku sa prehlbuje a objem zlyhaných úverov v uplynulých mesiacoch narastal. Prebiehajúce záťažové testy môžu odhaliť, že stredne veľkým talianskym bankám chýbajú miliardy eur, čím sa ešte viac zvýši tlak na novú vládu.

(EurActiv/Reuters)

Pozadie

Na októbrovom summite lídri dohodli plán na vytvorenie bankovej únie, ktorá by mala byť postupne funkčná od januára 2014, teda po nemeckých voľbách.

Ide o ústupok kancelárke Angele Merkelovej, ktorá vyzývala ku dôrazu na kvalitu a nie na rýchlosť pri zavádzaní nového systému dohľadu, ktorý je jej prvým pilierom. Druhým a tretím sú rezolučné fondy pre banky a spoločná garancia vkladov. 

REKLAMA

REKLAMA