Šéf Euroskupiny: Slovinsko by sa malo pomoci radšej vyhnúť

Slovinsko by malo robiť všetko pre to, aby sa radšej vyhlo akémukoľvek programu medzinárodnej finančnej pomoci pre svoje problémové banky. Upozornil na to predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

O prípadnej potrebe pomoci Slovinsku sa špekuluje už dlhšie. Podľa odhadov by dosiahla 5 miliárd eur, ktoré by šli najmä na podporu bánk, zväčša vo vlastníctve štátu. Tie sú zaťažené zlými úvermi v objeme 7,9 miliardy eur. Slovinsko sa tak usiluje vyhnúť sa tomu, aby sa stalo šiestym členom eurozóny, ktorý požiadal o medzinárodnú finančnú pomoc.

Krajina pritom ešte v roku 2007 bola najrýchlejšie rastúcim členom eurozóny. Tvrdo ju však zasiahla globálna kríza. Minulý rok zápasila s recesiou pre slabý export, úverovú krízu a znížené domáce výdavky vplyvom rozpočtových škrtov.

Keď predsedu Euroskupiny konfrontovali s otázku, aký program by bol pre Slovinsko najlepší, odpovedal: „Žiadny.“

Zároveň dodal, že meškanie záťažových testov slovinských bánk nenaznačuje výsledok, ale snahu o to, aby boli dôkladnejšie a nie uponáhľané.

„Skutočnosť, že proces trvá o niečo dlhšie, ukazuje, aký je zložitý. Skúmanie bánk je časovo náročný proces. Preto je oveľa dôležitejšie, aby bolo dôkladné a nie narýchlo. Neindikuje to možný výsledok,“ povedal po stretnutí so slovinským ministrom financií Urošom Čuferom v Ľubľane.

Slovinsko po výsledkoch záťažových testov plánuje rekapitalizovať svoje banky na prelome tohto a budúceho roka.

Tento týždeň krajinu navštívia delegácie z Medzinárodného menového fondu a Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Dijsselbloem tvrdí, že ide o rutinnú návštevu a krajina nepodlieha osobitnej kontrole medzinárodných inštitúcií.

„Dobrou vecou, ktorá vzišla z eurokrízy je, že teraz na seba vzájomne dohliadame o niečo viac,“ vysvetlil.

„Mojím odkazom pre Slovinsko alebo akúkoľvek inú krajinu je, že všetci sa musíme držať vzájomných sľubov, vyriešiť rozpočtové problémy, pracovať na štrukturálnych reformách a na našom finančnom sektore. To sú tri najväčšie problémy v eurozóne a EÚ ako celku,“ dodal.

Slovinská vláda tvrdí, že finančnú pomoc odvráti cez reformy, ktoré zahŕňajú zvyšovanie daní, rozpočtové škrty a privatizáciu. Predseda Euroskupiny odmietol bližšie komentovať tieto kroky s tým, že Európska komisia svoje hodnotenie zverejní v polovici novembra.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA