Britský model širokého pásma je vzorom pre Európu

Dnes bude v Bruseli predstavený model širokopásmovej dátovej siete z britského Yorkshiru. Ide o projekt, ktorý sprostredkúva obyvateľom na vidieku a v odľahlých miestach lacný prístup ku kvalitnému internetovému pripojeniu. Komisia bude diskutovať aj o tom, ako tento model uplatniť aj v ďalších regiónoch.

V Bruseli sa dnes (3.12.) uskutoční prezentácia firmy NYnet, ktorú zriadila regionálna rada britského samosprávneho kraja North Yorkshire. Cieľom spoločnosti je budovať širokopásmovú dátovú sieť, prostredníctvom ktorej sa môžu do internetu za pomerne malú sumu peňazí pripojiť predovšetkým obyvatelia vidieckych a odľahlých oblastí.

Model NYnet zaujal Európsku komisiu natoľko, že sa rozhodla firmu podporiť z európskych peňazí tak, aby sa model širokopásmového pripojenia rozšíril aj do iných vidieckych regiónov v EÚ, informuje denník Financial Times. Dodáva, že za ani nie dva roky existencie prilákala dátová sieť niekoľko stoviek tisíc libier investícií, z ktorých profituje približne 50 tis. vidieckych firiem.

„Zrovnoprávňujeme hracie pole s mestskými oblasťami,“ cituje FT Andyho Listera, marketingového riaditeľa NYnet. Lister odhaduje, že v danom samosprávnom kraji, na územiach s rozlohou cca 3 tis. štvorcových míľ žije takmer 600 tis. obyvateľov, ktorí by sa za iných okolností nedostali k lacnej a spoľahlivej konektivite.

Veľká Británia patrí medzi krajiny EÚ, ktoré najúspešnejšie rozširujú dostupnosť dátových služieb obyvateľom a vytvárajú plnohodnotnú informačnú spoločnosť. Čo sa týka infraštruktúry, podľa britského telekomunikačného regulátora Ofcom v súčasnosti využíva prístup k širokopásmovému internetu 59% vidieckych domácností, zatiaľ čo v mestách sa percento domácností šplhá k hodnote 57. Akokoľvek, pripojenia v mestských oblastiach sú pre technológiu optických vláken rýchlejšie.

Veľká Británia tak dosahuje v rámci EÚ nadpriemernú hodnotu pripojenia domácností na web prostredníctvom širokého pásma. Priemerná hodnota v EÚ je podľa Eurostatu 48%. Pre porovnanie, na Slovensku má cez broadband prístup do medzinárodnej počítačovej siete len 35% domácností.

Čo sa týka celkovej situácie v EÚ, prístup k internetu má 60% domácností (Slovensko so svojimi 58% mierne zaostáva). Podľa Eurostatu, najlepšie hodnoty penetrácie domácností internetom dosahuje Holandsko (86%). Okrem neho, viac ako 80% domácností je “on-line” vo Švédsku, Dánsku a Luxembursku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA