Bude nelegálne sťahovanie obsahu minulosťou?

Európsky parlament vyjadril včerajším hlasovaním podporu správe francúzske poslankyne, ktorú mnohí vnímajú ako zástankyňu tvrdého postoja voči internetovému pirátstvu. Odporcovia návrhu tvrdia, že iba vydláždi cestu pre drakonickú politiku, ktorá ľuďom znemožní nelegálne sťahovanie obsahu.

Zdá sa, že Európsky parlament sa stále nevie dohodnúť na tom ako ukončiť nelegálne sťahovanie. Podobná debata ako prebieha v súčasnosti sa už odohrala minulý rok pri schvaľovaní telekomunikačného balíčka.

Pri včerajšom hlasovaní sa 13 poslancov EP z výboru pre právne záležitosti (JURI) vyjadrilo v prospech návrhu Francúzsky Marielle Gallo a ôsmi poslanci boli proti. Tí, ktorí hlasovali za pochádzajú zo strany ľudovcov a z Aliancie liberálov a demokratov Európy (ALDE), zatiaľ čo poslanci Socialistov a demokratov vyjadrili nesúhlasné postoje.

Podľa socialistov totiž správa dáva vládam mandát na to, aby zaviedli pravidlo „Trikrát a dosť“, ktoré užívateľom internetu preruší spojenie ak ich orgány tri krát prichytia, že nelegálne sťahovali obsah.

Gallo však toto tvrdenie odmieta a hovorí, že nie je za uvedenie pravidla do praxe. Namiesto toho uprednostňuje španielsky návrh, ktorý momentálne prechádza schvaľovacím procesov v tamojšom národnom parlamente v Madride. Španielsko chce presadiť stratégiu, ktorá tiež rozdelila zákonodarcov, a to, že príslušné orgány zablokujú tie internetové stránky, o ktorých sudcovia rozhodnú, že užívateľom ponúkajú možnosť nelegálneho sťahovania.

Gallovej poradcovia obviňujú frakciu socialistov z toho, že ju vykresľujú ako zástankyňu tvrdej línie len preto, že pochádza z rovnakej pravicovej strany ako francúzsky prezident Nicolas Sarkozy- a to Úniu pre ľudové hnutie (UMP), ktorá je dlhodobo známa ako zástanca postoja „trikrát a dosť“.

Navyše, správa je protirečivá, lebo jasne hovorí o veľkých stratách, ktoré odvetviu kultúry prinieslo pirátske sťahovanie obsahu, ale zároveň Komisiu žiada o kvantifikovanie strát kvôli nedostatku dôveryhodných zdrojov ohľadne týchto strát.

O správe, podľa ktorej pirátstvo povedie k stratám odvetvia vo výške 240 miliónov do roku 2015 a k úbytku pracovných miest o 1,2 milióna poslankyňa EP za socialistov Francoise Castex tvrdí, že ju sponzorovala spoločnosť Universal pôsobiaca v odvetví kultúry a zábavy.

Írsko je prvou krajinou, ktorá zavádza prístup „trikrát a dosť“ do praxe po tom, čo tamojšieho poskytovateľa internetových služieb Eircom zažaloval hudobný priemysel. Francúzska verzia tohto zákona, Hadopi, čaká na rozhodnutie zo strany najvyššieho orgánu štátu (Conseil d´État), ktorý sa podľa všetkého v nasledujúcich týždňoch rozhodne na základe výsledku hlasovania v Európskom parlamente.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA