Budeme mať lacnejšie SMSky?

„Ak sa nestane zázrak,“ komisárka Reding je po 1. júli pripravená regulovať ceny roamingových správ SMS. Mobilní operátori nedávno oznámili zníženie poplatkov za správy posielané do zahraničie, no komisárka to nepovažuje za dostatočné riešenie.

„Videla som štatistické údaje Asociácie GSM: Cena roamingovej správy SMS dosahuje 28 centov, teda [o cent menej než] 29 centov, ktoré stanovili národní regulátori v januári ako strop. Nie som tým potešená,“ komentovala včera dôvody svojho záujmu o ceny roamingových SMS správ komisárka Viviane Reding, zodpovedná za informačnú spoločnosť.

Reding dala najavo, že v blízkej dobe sa majú mobilní operátori pripraviť na nariadenie, ktoré stanoví cenový strop pre SMS v sieťach operátorov v iných členských krajinách EÚ. Nadviazala tak na svoje ultimátum z februára tohto roku, kedy označila 1. júl za termín, do ktorého nebude konať a bude čakať, ako sa k cenám postavia samotní poskytovatelia mobilných služieb. Komisárka sa vtedy nechala počuť, že bude ochotná akceptovať cenový rozdiel medzi štandardnou a roamingovou správou vo výške 2-3 centov (EurActiv 12/02/08).

Komisárka je právom nespokojná aj podľa predstaviteľov Belgicka, Dánska a Holandska. Počas včerajšej Rady ministrov sa jej posťažovali na „neakceptovateľné“ nerovnosti roamingových poplatkov.

Mobilní operátori reagovali na Redingovej slová vyhlásením, že v období apríl 2007 – apríl 2008 došlo k celoeurópskemu poklesu cien roamingových SMS o 18%. „Je to jasný trend zlacňovania,“ povedal pre EurActiv David Pringle, hovorca Asociácie GSM. Dodal, že Komisia by mala mať na pamäti možnosť užívateľov prijímať správy SMS v zahraničí bezplatne, hoci to operátorom spôsobuje zvýšené náklady.

Hoci sa čoraz častejšie hovorí o regulovaní cien SMS správ, nie je jasné, či sa bude Komisia zamýšľať aj nad úpravou roamingových poplatkov za využívanie dátových služieb. Operátori tvrdia, že trh s mobilným internetom sa zatiaľ len vyvíja a je preto predčasné rozmýšľať o netrhových zásahoch. Aj Redingová sa zatiaľ vyjadruje veľmi vágne. Pre EurActiv vyhlásila: „Od Parlamentu sme dostali mandát regulovať oboje, roamingové SMS správy a roamingové dáta. Po preskúmaní štatistík o znižovaní cien sa rozhodneme, čo spravíme.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA