Bulharský IT sektor sa posilní

Na bulharský trh s informačnými technológiami vstupuje ďalší zahraničný investor. Tamojšiu vývojársku firmu OBS kúpi americký koncern CSC. Obe firmy informovali, že akvizícia nebude pre žiadneho zamestnanca znamenať stratu pracovného miesta.

Bulharská IT spoločnosť OBS, ktorá sa zaoberá objektovým programovaním, a americký IT koncern CSC začiatkom týždňa (16.12.) oznámili svoje zlúčenie. Americká firma kúpi bulharskú spoločnosť, pričom pri podnikaní sa bude používať logo a značka CSC. Bližšie finančné detaily dohody neboli zatiaľ zverejnené.

Pre americký IT gigant bola rozhodujúca „povesť Bulharska ako nízkonákladovej východoeurópskej krajiny, ktorá má strategickú polohu, aby mohla poskytovať služby pre východnú a západnú Európu,“ hovorí Mary Jo Morris, prezidentka organizácie „World Sourcing Services“ spoločnosti CSC.

OBS a CSC sa dohodli, že akvizícia nebude pre žiadneho bulharského zamestnanca znamenať stratu pracovného miesta. Bulharskí zamestnanci by mali rozšíriť kapacity pre aktivity, ktoré vyvíjajú pobočky firmy v Španielsku, Litve a v Českej republike. Inými slovami, budú sa podieľať na navrhovaní elektronických služieb v „poisťovníckom, zdravotnom a technologickom“ sektore.

Na európskom trhu s informačnými a komunikačnými technológiami sa v poslednom období uskutočnilo viacero významných akvizícií. Napríklad americký vyhľadávať Google kúpil európsky relamný koncern DoubleClick (EurActiv 12/03/08), európsky a svetový líder v oblasti výroby mobilných telefónov Nokia kúpil výrobcu digitálnych máp Navteq a Európska komisia v schválila aj akcizíciu Tom Tom – Tele Atlas (EurActiv 03/07/08). Brusel rozhodol kladne aj v akvizícii amerických spoločností Microsoft a Yahoo!, ktorá sa však nakoniec neuskutočnila (EurActiv 04/02/08).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA