EÚ-27 za lacnejší roaming

Ministri telekomunikácií EÚ-27 sa zhodli na tom, že ceny za roaming mobilných telefónov v rámci členských krajín EÚ by sa mali znížiť.

Krátka správa

Rozhodnutie bolo prijaté 15. marca 2007 na neformálnom stretnutí ministrov s komisárkou pre informačnú spoločnosť a média Viviane Reding. Stretnutie sa uskutočnilo počas Veľtrhu informačných technológií CeBIT v nemeckom Hannoveri – bolo súčasťou jeho programu. Viviane Reding očakáva, že prijatie regulácie Komisiou prebehne najneskôr do konca júna 2007. Európania chystajúci sa na letnú dovolenku do inej členskej krajiny tak majú nádej, že budú telefonovať lacnejšie.

Znižovanie cien roamingu by sa malo týkať maloobchodného poskytovania produktov mobilnej komunikácie. Potrebu regulácie cien vyjadril aj nemecký minister hospodárstva, Michael Glos: „Konkurencia sama o sebe nedokázala v tomto prípade priniesť zákazníkom rozumnú výšku taríf.“

Ministri sa však nedokázali zhodnúť na tom, akým spôsobom si budú môcť zákazníci uplatniť nový tarifný režim. Nemecko spoločne s Komisiou presadzuje automatickú aktiváciu nových roamingových programov pre všetkých jestvujúcich zákazníkov. Naproti tomu Veľká Británia a Francúzsko zastávajú názor, že zákazníci by mali zostať v starom tarifnom systéme a na nový by mali prejsť po tom, ako o to požiadajú svojho operátora. Najmä Veľká Británia sa obáva, že automatický prechod všetkých zákazníkov do nového systému by mohol spôsobiť telekomunikačným operátorom náhle výpadky príjmov. Britská ministerka priemyslu, Margaret Hodge: „Potrebujeme si byť istí, že vydaná regulácia bude dobrá, teda že prinesie zníženie cien všetkým zákazníkom. Na druhej strane ale nesmieme dovoliť krátkodobému populizmu poškodiť záujmy spotrebiteľov v dlhodobom horizonte.“

Komisia po prvýkrát navrhla znižovanie cien za roaming už 12. júla 2006. Vtedajší návrh počítal s redukciou cien až o 70%. Súčasný, Nemeckom predložený návrh počíta s limitom roamingových taríf na úrovni 50 eurocentov za minútu odchádzajúceho a 25 eurocentov za minútu prichádzajúceho hovoru. Podľa SME online, pôvodný návrh bol počas rokovaní znížený na úroveň 44/15 centov za minútu odchádzajúceho/prichádzajúceho hovoru.

Komisia si od novej regulácie sľubuje prínos pre koncových zákazníkov, vytvorenie nových pracovných miest a v neposlednom rade aj väčšiu cezhraničnú konkurenciu medzi mobilnými operátormi.

Predstavitelia mobilných operátorov vnímajú situáciu inak. Hovorca T-Mobile pre DPA povedal, že ceny zahraničných hovorov majú za posledné roky aj bez politických zásahov klesajúcu tendenciu. Friedrich Joussen, riaditeľ nemeckej divízie Vodafone, pre agentúru dpa-AFX povedal, že efekt regulácie bude presne opačný a dôjde tak k ochromeniu konkurencie medzi operátormi.

Návrh regulácie bude musieť byť po definitívnom vypracovaní schválený aj Európskym parlamentom a ministrami telekomunikácií EÚ-27.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA