EÚ chce, aby zmena operátora trvala deň

Komisárka Viviane Redingová včera (23.3.) oznámila, že Komisia trvá na tom, aby mohli zákazníci zmeniť svojho telekomunikačného operátora do jedného dňa.

Ak sa zákazník rozhodne zmeniť svojho telekomunikačného operátora, čas, v ktorom bude jeho žiadosť vyriešená, sa výrazne líši v závislosti od členskej krajiny. Napríklad v Írsku sa požiadavka zákazníka rieši do jedného dňa, na Malte alebo v Poľsku to môže trvať i 38 dní.

Európska komisia chce nadviazať na svoje predošlé kroky v telekomunikačnom sektore a chce obdobným spôsobom i v tomto smere „posilniť spotrebiteľov“ a ich postavenie na trhu telekomunikácií. „Za hlasové hovory a posielanie textových správ platia európski spotrebitelia o 34,5 percenta menej, než pred piatimi rokmi,“ hodnotí Redingová posun za ostatné obdobie.

Právo zmeniť operátora „vytvára tlak na telekomunikačné spoločnosti, aby ponúkali najkonkurenčnejšie ponuky“, tvrdí komisárka. Dopĺňa, že rozdiely v čase, do ktorého sa uskutočňuje zmena telekomunikačného operátora, sa i napriek existencii jednotného trhu štát od štátu výrazne líšia, čo je „netolerovateľné“ a „narúša konkurenciu“.

Je „skutočne možné“, aby sa žiadosť zákazníkov o zmenu telekomunikačného operátora, mobilného alebo pevného, uskutočnila za jeden deň. Dokazujú to viaceré skúsenosti zo sveta. Redingová hovorí: „Nedávno som bola v Hong Kongu, kde môžu zákazníci zmeniť operátora do dvoch hodín, pričom im zostane pôvodné číslo.“

„Európa by mala byť ambiciózna, pokiaľ ide o posilňovanie spotrebiteľov. Pretože posilnení spotrebitelia sú najlepším receptom na silnú konkurenciu na trhu,“ hovorí komisárka s odvolaním sa na kontext hospodárskej a finančnej krízy.

Redingová bude o otázke zjednotenia lehoty pre zmenu telekomunikačného operátora v celej EÚ „veľmi vážne diskutovať s Európskym parlamentom a Radou ministrov“ počas tohto týždňa. Podľa jej slov, spoločne s predstaviteľmi inštitúcií sa bude snažiť nájsť riešenie, ktoré „podporí spravodlivú konkurenciu a kúpnu silu našich občanov“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA