EÚ chce pre deti bezpečnejší internet

Od budúceho roka štartuje Program pre bezpečnejší internet. Je určený pre obdobie 2009 – 2013 a zameria sa najmä na bezpečnosť detí v čoraz sofistikovanejšom on-line prostredí. Kladie si za cieľ bdieť nad ich bezpečnosťou pri používaní interaktívnych služieb ako sú sociálne siete, blogovanie a posielanie rýchlych správ.

EÚ investuje v období 2009 – 2013 približne 55 mil. eur pre to, aby sa internet stal pre deti bezpečnejším miestom. Rada ministrov včera (9.12.) schválila nový Program pre bezpečnejší internet. Kladie si za cieľ bdieť nad bezpečnosťou pri používaní interaktívnych služieb ako sú sociálne siete, blogovanie a posielanie rýchlych správ. Program vychádza a nadväzuje na svojho predchodcu, Bezpečnejší internet plus, ktorý pokrýval obdobie 2005-2008.

„Deti sa dnes ponárajú do sveta internetu a mobilných technológií veľmi skoro a stávajú sa plnohodnotnými a dôvtipne surfujúcimi tínedžermi. Pretože im tieto technológie pomáhajú pri štúdiu a dávajú im vzrušujúce nové spôsoby pre socializovanie sa s ostatnými, používajú ich oveľa rýchlejšie, než ich rodičia. Musíme zabezpečiť, že ak kedykoľvek používajú on-line alebo mobilné služby, dokážu rozpoznať potenciálne riziká, a [dokážu] im čeliť. Som rada, že Parlament a Rada schválili návrh Komisie tak rýchlo, čo nám umožňuje odpovedať na veľmi prirodzené obavy rodičov a robiť z Európy bezpečné miesto, kde môžu deti objavovať nové technológie,“ hovorí na okraj nového programu Viviane Redingová, komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá.

Nový program reaguje okrem iného aj nedávne prieskumy Eurobarometra, ktoré hovoria, že až tri štvrtiny detí vo veku 6-17 rokov je on-line a polovica 10-ročných žiakov už vlastní mobilný telefón. Súčasne, 60% rodičov sa obáva, že ich dieťa sa môže stať terčom zneužitia alebo násilia, ktoré umožnia  digitálne technológie.  54% rodičov sa dokonca domnieva, že ich dieťa môže byť sexuálne zneužité on-line alebo cez mobilný telefón.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA