EÚ schválila dohodu medzi Microsoft a Yahoo!

Európska komisia podľa očakávaní schválila prevzatie vyhľadávacej a reklamnej jednotky servera Yahoo s odôvodnením, že vzhľadom na dominanciu spoločnosti Google na trhu s vyhľadávačmi, neporušuje dohoda medzi oboma spoločnosťami pravidlá hospodárskej súťaže.

Vo februári 2008 prijala spoločnosť Yahoo! ponuku od Microsoft za takmer 45 miliárd dolárov. Jej cieľom je zlúčiť Yahoo!, druhý najväčší vyhľadávač po Google s konkurenčným produktom spoločnosti Microsoft s názvom Bing. Tomu sa nedarí získať si väčší podiel na trhu.

K schváleniu spojenia oboch spoločností v tejto oblasti údajne napomohol práve fakt, že Google v Európe ovláda veľkú väčšinu trhu s vyhľadávačmi, a spojením firiem by tak mohol vzniknúť dostatočne silný rival na to, aby túto dominanciu spoločnosti Google obmedzil.

„V Európskom hospodárskom priestore sú činnosti spoločnosti Microsoft a Yahoo! v oblasti vyhľadávania a internetovej reklamy veľmi limitované. Spolu ich podiel na trhu dosahuje menej ako desať percent. Naproti tomu Google sa teší trhovému podielu približne 90 percent,“ uvádza sa v odôvodnení úradov zodpovedných za dodržiavanie hospodárskej súťaže v rámci EÚ.

„Microsoft si počas prvých piatich rokov dohody ponechá 12 percent ziskov z vyhľadávacích činností na Yahoo! a jeho partnerských stránkach a 88 percent získa Yahoo! ako súčasť nákladov na zlúčenie,“ píše sa ďalej v prehlásení.

Microsoft a Yahoo! podpísali dohodu o partnerstve na desať rokov minulý júl, no na vstup dohody do platnosti potrebovali súhlas EÚ a USA.

Spojené štáty so schválením stále váhajú. Podľa agentúry Reuters by však americké ministerstvo spravodlivosti malo dať zlúčeniu zelenú už tento marec. Google od spojenia s Yahoo! v oblasti internetovej reklamy v roku 2008 ustúpil práve kvôli tlaku amerického Ministerstva spravodlivosti.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA