Hrajte sa na klimatické zmeny

V novej počítačovej hre PowerUp sa môžete v trojrozmernom priestore vžiť do úlohy inžiniera hľadajúceho energetické riešenia planéty Helios a odvrátiť klimatickú katastrofu. Aplikácia má okrem povedomia o nutnosti chrániť prírodu vzbudiť záujem mladých študentov o matematiku a prírodné vedy.

Krátka správa

“Astronómovia mohli vyradiť Pluto zo zoznamu planét, ale inžinieri IBM vyvinuli novú planétu a volá sa Helios”, týmito slovami začína úvod k novej počítačovej hre PowerUp. Vyvinula ju spoločnosť IBM a je určená pre každého, kto sa chce v trojrozmernom priestore zahrať na inžiniera hľadajúceho energetické riešenia planéty. Aplikácia je bezplatne prístupná na internete.

Helios, v skutočnosti neexistujúca planéta, čelí klimatickej katastrofe. Odvrátiť ju môže každý hráč, ktorý prispeje k hľadaniu energetických zdrojov priateľských k životnému prostrediu. Záleží od vás, akej aktivite dáte prednosť. Môžete jazdiť terénnym autom po horách a na ich úpätiach stavať nové solárne panely, pričiniť sa o opravu veterných turbín, či venovať sa úplne iným inžinierskym a vedeckým aktivitám.

Hra je programovaná v hernom rozhraní “online multiplayer”, čo znamená, že prostredníctvom internetu spolupracujete na riešeniach s inými ľuďmi.

Aplikácia má žiakov a študentov motivovať k vzdelávaniu a získať ich pre oblasť energetiky, matematiky a prírodných vied. Popri hraní sa naučia niečo o základoch inžinierskej činnosti a o princípoch fungovania energetického sektora. V neposlednom rade im aplikácia vštepuje povedomie o environmentálnej rôznosti a bohatosti, ktorú treba ochraňovať.

“Inovácie sú v dnešnej globálne integrovanej ekonomike kľúčom ku konkurencieschopnosti”, tvrdí Stanley S. Litow, prezident Nadácie IBM. Dodáva, že “konkurencieschopnosť si vyžaduje väčší záujem o matematiku a [prírodnú] vedu”, ktorý sa ale medzi mladými ľuďmi vytráca. Oblasť počítačových hier nie je dostačujúco preskúmaná a ich potenciál zostáva nevyužitý. Preto “sme požiadali svojich najlepších výskumníkov, aby včlenili využitie tejto technológie do tradičných vzdelávacích procesov”, uzatvára Litow.

Inštalačný balík aplikácie nájdete na oficiálnej stránke http://www.powerupthegame.org/, kde si ho môžete zadarmo stiahnuť. V takom prípade vám už nič nebráni, aby ste hľadali podľa vás ten najlepší spôsob, ako odvrátiť negatívne dopady neekologických zdrojov energie – povodne, silné búrky, či zahltenie smogom. Video s ukážkami aplikácie si môžete pozrieť na portáli YouTube. Hra je pre užívateľa prístupná od 16. februára 2008, kedy bola oficiálne predstavená počas otváracieho ceremoniálu Engineer’s Week 2008 vo Washingtone.

REKLAMA

REKLAMA