Komisia stiahla „rasistický“ videoklip

Európska komisia stiahla videoklip, ktorý mal propagovať ďalšie rozširovanie EÚ. Dôvodom bolo, že ho mnohí Európania označili za rasistický, sexistický, či dokonca imperialistický.

Videoklip s pôvodným názvom "Growing Together" trvá približne minútu a pol a ukazuje európsku ženu v žltom priliehavom odeve. Odev má symbolizovať žlté hviezdy na modrej zástave Európskej únie. Postupne prichádzajú ďalší traja muži neeurópskeho pôvodu, ktorí predvádzajú rôzne štýly bojového umenia. Bojovník s cvikmi v štýle kung-fu pripomína Aziata, muž s turbanom a zakriveným mečom odkazuje na moslimskú kultúru a černošský bojovník podľa všetko znázorňuje Afriku.

Európanka sa votrelcov nezľakne a jemným fúknutím vytvorí ilúziu ďalších dvanásť rovnakých žien, ktoré vytvoria kruh a obkľúčia neeurópsky vyzerajúcich mužov. Tí sa okamžite upokoja a prestanú s bojovými cvikmi. Všetci si posadajú na zem, čím sa má zrejme vytvoriť ilúzia rokovania, mierového dialógu a urovnávania sporov.

Britský denník Daily Mail na svojej internetovej stránke uviedol že plánovaný odkaz Európskej komisie sa zrejme minul účinkom. Aj napriek tomu, že videoklip končí posolstvom "Čím sme početnejší, tým sme silnejší," čo má byť odkaz na ďalšie rozširovanie Únie. V debatách na internetových portáloch mnohí čitatelia tvorcov videoklipu obviňujú, že pôsobí rasisticky, keď naznačuje, že biela rasa potrebuje pacifikovať ostatné rasy.

Britský think tank Open Europe označil videoklip za „veľmi zvláštny“.

„Videoklip nebol v žiadnom prípade myslený ako rasistický a je nám naozaj ľúto, že bol takto vnímaný,“ uviedol generálny riaditeľ pre rozšírenie Stefan Stannino. Zároveň pripustil, že nie každý mohol pochopiť hlavné posolstvo videa tak, ako bolo myslené. Komisia teda videoklip stiahla s ospravedlnením sa všetkým, ktorých sa mohol dotknúť.

Peter Stano, hovorca komisára EÚ pre rozšírenie povedal pre TASR, že Komisia sa rozhodla stiahnuť videoklip, aby nevyvolával zbytočné kontroverzie. "Tento videoklip atakovali najmä tí ľudia, ktorí to celé nepochopili," vyhlásil Stano.

Video bolo podľa Stannina adresované cieľovej skupine mladých Európanov (16-24 rokov). Bojovníci nemali stvárňovať potenciálnu hrozbu ale rôzne bojové štýly, ktoré sú u dnešnej mladej generácie obľúbené. Krátke video malo prebudiť zvedavosť mladých Európanov o rozširovanie, jednu zo základných politík EÚ.

(EurActiv/TASR)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA