Komisia varuje Intel

Dva roky potom, čo Komisia po prvý krát vyšetrovala Intel, opäť podozrieva výrobcu čipov zo zneužívania svojej dominantnej pozície na trhu a zo snahy o vytlačenie svojho konkurenta AMD z trhu s počítačovými mikroprocesormi.

Pozadie

Procesory sú srdcom každého počítača a rast ich schopnosti spracovávať údaje bol predpokladom pre rast produktivity vyvolaný informačnými a komunikačnými technológiami za polsedných 20 rokov. Trh s hodnotou 30 miliárd dolárov ročne je poznačený tvrdou konkurenciou medzi jedinými dvoma hráčmi: Intelom a jeho jediným zostávajúcim konkurentom Advanced Micro Devices (AMD), ktorý ovláda oveľa menší podiel trhu.

Komisia reagovala na sťažnosti AMD ohľadne údajného nekonkurenčného správania svojho rivala a v júli 2005 vpadla do kancelárií Intelu v Nemecku, Británii, Španielsku a Taliansku. V tom istom období boli vyšetrované aj iné počítačové spoločnosti ako Dell a Sony.

AMD tvrdí, že Intel tlačil na 38 výrobcov počítačov a maloobchodníkov, aby dali produktom Intelu exkluzivitu alebo obmedzili podiel AMD na trhu a to aj vtedy, ak AMD ponúklo lepšie produkty za nižšie ceny.

Po kontrole sa podiel Intelu zmenšil z vtadajších 90% z príjmov a 78% objemu a umožnil AMD expandovať na trhu. Nedávno však podiel Intelu na trhu opäť vzrástol, ako tvrdí AMD, vďaka nekonkurenčným praktikám jeho rivala.

Hoci AMD sídli v San Francisco Bay Area, len 5 km od Intelu, prenieslo veľkú časť svojej produkcie do Európy najmä do tzv. Silicon Saxony blízko Drážďan v Nemecku. Spoločnosť deklaruje, že vytvorila 3500 pracovných miest v Európe, na Blízkom Východe a Afrike.

Otázky

Európska komisia poslala Intelu 26. júla 2007 oficiálnu námietku (Statement of objection), ktorá do veľkej miery korešponduje s tvrdeniami AMD o nekonkurenčnom správaní. Komisia vyhlásila, že námietka sa týka najmä troch praktík, ktoré Intel použil v záujme vylúčenia AMD z trhu s procesormi:

  • Intel poskytoval výrazné zľavy niekoľkým výrobcom (Original Equipmnet Manufactures – OEMs) podmienené získaním všetkých alebo veľkej väčšiny zákaziek.
  • V niekoľkých prípadoch, Intel realizoval platby s cieľom, aby OEM buď odložili alebo zrušili spustenie produktovej línie obsahujúcej centrálne procesorové jednotky (CPU) vyrobenej v AMD.
  • V kontexte cenových ponúk, proti produktom AMD, určených pre strategických výrobcov serverov, ponúkal Intel CPU hlboko pod cenu.

Ľudia z ADM tvrdia, že Intel tlačil na viacerých výrobcov počítačov, aby nevybavovali viac než určitý podiel PC procesormi od AMD a to aj keď boli tieto technicky vypelejšie než čipy Intelu a tiež lacnejšie ako konkurentov produkt.

Ďalej tvrdia, že Intel tlačil na maloobchodníkov ako napríklad Madia Markt a reťazec Saturn-Hansa, ktoré vlastní nemecká korporácia Metro, aby nepredávali žiadne produkty od AMD. Jedným zo spôsobov ako spraviť malobchodníkov závislých na Inteli bola vraj ponuka uhradenia časti nákladov spojených s reklamou alebo aj celú cenu reklamy ak v nej bolo uvedené logo „Intel inside“.

Pozície

Bruce Sewell, viceprezident a hlavný právny zástupca Intelu povedal: „Veríme, že trh s mikroprocesormi funguje normálne a konanie Intelu bolo v súlade s právom, pro-konkurenčné a prospešné pre zákazníkov. Určite by sme sa radšej vyhli nákladom a nepríjemnostiam spojenými s dokazovaním, že naše jednanie v Európe bolo zákonné. Rozhodnutie Komisie vysloviť námietku na druhej strane znamená, že Intel bude mať príležitosť vypočuť si obvinenia nášho hlavného konkurenta a reagovať na ne.“

Giuliano Meroni, prezident AMD pre Európu, Blízky Východ a Afriku, povedal: „Toto je moment pravdy pre celý IT priemysel. Európska komisia to myslí vážne s ukončením toho, že Intel zneužíva svoju dominatnú pozíciu na globálnom trhu s mikroprocesormi. Veríme, že námietka Komisie bude katalyzátorom otvorenia celosvetového trhu s mikroprocesormi pre úžitok zákazníkov ako aj PC spoločností.“

Ďalšie kroky

Intel má čas do 6. decembra aby reagoval na námietku Komisie.

Spoločnosť má potom nárok byť vypočutá na hearingu, kde môže predostrieť svoj pohľad.

Ak Intel Komisiu nepresvedčí o svojej oddanosti princípom konkurencie, Komisia može jeho praktiky ukončiť.

Komisa tiež môže uložiť pokutu, ktorá môže dosiahnuť 10% z celosvetového ročného obratu Intelu. V súčasnosti by to znamenalo asi 3,5 miliardy eur.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA