Microsoft: opäť pod tlakom Komisie

Gigant podľa Európskej komisie stále zneužíva svoju trhovú silu.

Krátka správa

Európska komisia (EK) dnes opäť pohrozila spoločnosti Microsoft pokutami. Dôvodom ma byť skutočnosť, že americký softvérový gigant podľa nej stále nedodržiava niektoré zo svojich záväzkov vyplývajúce z nariadenia z marca 2004.

Komisia vtedy obvinila Microsoft zo zneužívania svojho monopolného postavenia na softvérovom trhu, udelila mu pokutu vo výške 497 miliónov eur (17,1 mld Sk)  a nariadila mu, aby zverejnil kompletný súbor dokumentov o svojom operačnom systéme (strojový kód), čo by umožnilo konkurencii vyrábať softvér kompatibilný s Windowsom. Už v júli minulého roka komisia pokutovala Microsoft za nesplnenie tejto požiadavky sumou 280,5 milióna eur (9,7 mld Sk).

Microsoft následne predložil Európskej komisii 1500-stránkovú dokumentáciu, no Brusel s ňou nie je spokojný a licenčné poplatky požadované Microsoftom požaduje za neodôvodnené. „Európska komisia zastáva názor, že nedošlo k žiadnej zásadnej inovácii v  týchto dokumentoch. Som preto opäť nútená pristúpiť k oficiálnym krokom s cieľom zaistiť, aby Microsoft splnil svoje záväzky,“ uviedla dnes komisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová.

Microsoft má štyri týždne na to, aby sa vyjadril k námietkam komisie. Tá mu môže dať znova pokutu, ktorej celková výška môže dosiahnuť 3 milióny eur (103,3 mil. Sk) denne.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA