Microsoft vyhral bitku o Open XML

Štandard Office Open XML pre správu elektronických dokumentov získal po mesiacoch vyjednávaní medzinárodný certifikát ISO. Dostal sa tak do pozície svojho konkurenta ODF, ktorý je medzinárodne uznaný už viac ako rok.

Medzinárodná organizácia pre štandardizáciu (ISO) zapísala do zoznamu medzinárodných certifikátov kód Office Open XML pod označením ISO 29500. OOXML vyvinula spoločnosť Microsoft. Zabezpečuje kompatibilitu prezentácií, textových a tabuľkových dokumentov, ktoré spravujú súčasne viaceré aplikácie v rôznych platformách.

Microsoft prisľúbil zmeny v OOXML v prospech väčšej otvorenosti a prístupnosti konkurencii. Aby firma z Redmondu získala certifikát ISO, musela vziať do úvahu výhrady štátov zastúpených v štandardizačnej organizácii v Ženeve.

Prvým krokom k udeleniu ISO bolo získanie certifikátu ECMA. Štandardizačná asociácie v USA ho Microsoftu udelila v decembri 2006. O priznaní ISO sa v Ženeve prvý raz hlasovalo v septembri 2007. Viaceré krajiny, medzi nimi aj Veľká Británia, Dánsko, Francúzsko a Írsko, vyčítali Microsoftu viazanosť používanie OOXML v rámci platenej licencie. Elektronický formát nemal otvorený zdrojový kód. Obe skutočnosti sa podpísali pod odmietavý verdikt septembrového hlasovania.

Open Document Format (ODF), najsilnejší konkurent Open XML, má otvorený zdrojový kód a je prístupný bezplatne. Hoci ho používa menej kancelárskych programov, certifikát ISO získal už v decembri 2006. Podporujú ho predovšetkým IBM a Google.

Tom Robertson (Microsoft) označil udelenie certifikátu ISO za “jasné víťazstvo zákazníkov, poskytovateľov technológií a vlád”. Podľa neho je Open XML najlepšou voľbou, ktorá zohľadňuje potreby spotrebiteľov, o čom svedčí aj jeho časté používanie.

Marino Marcich (Aliancia ODF) vyzval na dôkladné pozorovanie, či Microsoft reálne splní svoje záväzky, ktoré dal komisii ISO. Dodal, že softvérový gigant v minulosti “učinil podobné prísľuby v mnohých prípadoch”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA