Rok 2009 – rok „bezkontaktných platieb“

Počas najbližších dvoch rokov sa očakáva rozmach tzv. „bezkontaktných platieb“. Ide o bezhotovostné platobné operácie, ktoré sa vykonávajú prostredníctvom mobilného telefónu alebo magnetickými platobnými kartami bez nutnosti fyzického kontaktu karty s platobným terminálom tak, ako sme na to zvyknutí dnes.

Spoločnosti Visa a Mastercard sa začali intenzívne pripravovať na prechod z doteraz používaných platobných kariet na platbu mobilnými telefónmi a magnetickými platobnými kartami. Obe firmy v súčasnosti investujú najmä do infraštruktúry, ktorá zákazníkom umožní používanie nových spôsobov platieb. Pre ilustráciu, bezkontaktný magnetický prvok (Visa payWave) v súčanosti nesie asi pol milióna tradičných kariet vydaných spoločnosťou Visa v Európe. Firma predpokladá, že do konca roka 2009 by sa ich počet v EÚ mal zvýšiť na 7 miliónov.

Čoraz viac platobných kariet nesie magnetický bezkontaktný prvok

„Rok 2009 bude rokom bezkontaktných platieb,“ myslí si Peter Ayliffe, výkonný riaditeľ Visa Europe. V utorok (20.1.) v Bruseli pre novinárov povedal, že Visa poskytne 10 mil. eur ako pomoc malopredajcom pre nákup novej infraštruktúry. Doteraz používané platobné terminály totiž nedokážu prečítať bezkontaktný magnetický prvok. Visa v úvodnej fáze umiestni najviac bezkontaktných terminálov vo Veľkej Británii, Taliansku a v Turecku. Pilotné projekty spoločnosť odštartovala vo Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Španielsku a vo Švajčiarsku.

Spoločnosť Mastercard, hlavný konkurent Visa, investuje rovnaký objem prostriedkov v Európe na pomoc malopredajcom. V rovnaký deň americká spoločnosť oznámila, že uzatvorila kontrakt s francúzskou globálnou sieťou Carrefour, na základe ktorého budú môcť zákazníci platiť kartami Pass Mastercard a súčasne budú môcť využívať aj ostatné služby, ktoré sa spájajú s bezkontaktnými platbami.

Mastercard umiestnila magnetickú bezkontaktnú technológiu už do 45 mil. svojich kariet po celom svete. V tomto smere sa spomedzi európskych krajín firma zameriava najmä na zákazníkov vo Veľkej Británii, Španielsku, Poľsku, Turecku, na Slovensku a vo Švajčiarsku. Podľa dohody s reťazcom Carrefour sa k tejto skupine od februára pripoja aj klienti z Francúzska.

Obchodná príležitosť pre mobilných operátorov

Bezkontaktné magnetické prvky určené pre vykonávanie bezhotovostných platieb dokážu niesť aj mobilné telefóny. Asociácia GSMA, ktorá združuje najväčších mobilných operátorov vo svete, uzatvorila v júli 2008 dohodu s Európskou platobnou radou, ktorá je predstaviteľkou bankového sektora v EÚ. Spoločne sa dohodli na zavádzaní technológie bezkontaktných platieb. V súčasnosti sa na pôde GSMA diskutuje najmä o spoločných štandardoch, ktoré umožnia používanie klasických kariet SIM v mobilných telefónoch, vybavených bezkontaktnými magentickými prvkami.

Stimulom je európska legislatíva

Uvádzanie novej technológie do praxe umožňuje prijatie Smernice o platobných službách, ktorá sa zamerala najmä na elektronické spôsoby transakcií. Všetky členské krajiny by ju mali prevziať do národných legislatív do konca novembra 2009, teda do dvoch rokov od jej schválenia.

Ustanovenia Smernice o platobných službách by mala rozšíriť revidovaná Smernica o elektronických platbách, o ktorej novelizácii sa v súčasnosti diskutuje na pôde Európskeho parlamentu. John Purvis (EPP-ED, UK) vo svojej parlamentnej správe píše, že revidované znenie smernice umožní poskytovať širokú paletu služieb, spojených s elektronickými platbami. Podľa neho, súčasne platná legislatíva niečo také úplne neumožňuje. Poslanci by mali o návrhu hlasovať v marci.

Koniec hotovosti?

V hotovosti sa v súčasnosti platia tri štvrtiny všetkých platieb v EÚ. V európskych inštitúciách čoraz viac silnie názor, že hotovosť nie je najefektívnejším spôsobom vykonávania transakcií. Na druhej strane, nie všetci si to myslia. Niektoré štúdia národných bánk v Európe tvrdia, že náklady na správu a platbu elektronickými peniazmi môžu byť v konečnom dôsledku vyššie, než náklady na správu hotovosti. Hlavným rizikom sú v tomto prípade straty v dôsledku finančných podvodov.

„Hotovosť je oveľa menej nákladná, než sa hovorí, a náklady na hotovostné platby sú často nižšie, než [náklady] na väčšinu elektronických platieb,“ hovorí Francis Ravez, generálny sekretár Európskej asociácie firiem zabezpečujúcich bezpečnostný transport (ESTA).

Ďalšie kroky

  • 11. február 2009: Výbor EP pre hospodárske veci bude hlasovať o návrhu revízie Smernice o elektronických platbách.
  • 9.-12. marec 2009: Plénum EP bude hlasovať o návrhu revízie Smernice o elektronických platbách.
  • November 2009: Konečný termín pre prebratie ustanovení Smernice o platobných službách do národných legislatív krajín EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA