Rýchlosť internetu vzrastie, v jeho rozšírení však zaostávame

Internetoví operátori predpokladajú, že v priebehu roka zvýšia prenosové rýchlosti ponúkané zákazníkom.

Krátka správa

Viacerí poskytovatelia internetového pripojenia oznámili, že podobne ako vlani, aj tento rok by mali postupne zvyšovať prenosovú kapacitu svojich sietí. Napríklad poločnosť Slovanet dnes oznámila, že jej klienti budú mať k dispozícii rýchlejší vysokorýchlostný internet už v priebehu najbližších dvoch mesiacov. Podľa PR manažérky Slovanetu Ivice Hricovej sa kapacita medzinárodného pripojenia do internetu zvýši na 2 Gbit/s. Slovanet sa takto pripravuje na očakávaný nárast počtu svojich zákazníkov.

Rovnaké zmeny očakávajú aj ďalší veľkí poskytovatelia internetového pripojenia. Aj v ich prípade to bude závisieť najmä od vývoja počtu zákazníkov. Spoločnosť UPC, ktorá poskytuje internetové pripojenie pod názvom Chello už dnes disponuje medzinárodným pripojením v objeme 6 Gbit/s. Hovorkyňa Slovak Telecom Jana Burdová pre Euractiv.sk potvrdila, že aj najväčší poskytovateľ širokopásmového pripojenia na Slovensku počíta v tomto roku so zvyšovaním poskytovaných rýchlostí. Terajšia medzinárodná konektivita 4,4 Gbit/s by sa už onedlho mala zvýšiť až na 7,5 Gbit/s. S najväčšou pravdepodobnosťou to súvisí najmä s rozvojom nových služieb spojených s digitálnou televíziou.

Zatiaľ čo rýchlosti rastú, v rozšírení širokopásmového internetu je Slovensko stále na chvoste EÚ. Podľa analýzy Európskej asociácie pre telekomunikačnú súťaž (ECTA), ktorá zastupuje záujmy alternatívnych operátorov, má nižší pomer liniek s technológiou DSL (najpomalší pevný internet považovaný za širokopásmový) na všetkých telefónnych linkách už len GréckoCyprus. U nás je to 14%, v Česku 17%, ale v takom Dánsku až 51%. Priemer celej Únie je 34%.

Podľa ECTA bolo na Slovensku k vlaňajšiemu septembru 153 711 DSL liniek, 30 761 pripojení cez káblovú televíziu a 65 388 nešpecifikovaných prípojok. Spolu 249 860 širokopásmových prípojok predstavovalo penetráciu 4,6 %, čo je menej ako polovica oproti ČR (9,9 %). Výrazne zaostávame dokonca aj medzi novými členmi EÚ (6,8%), za nami je tesne už iba Poľsko (4,5 %). Ešte horšie vyznieva porovnávanie Slovenska s najvyspelejšími štátmi Európy (Dánsko 30,3 %, Holandsko 29,8 %, Fínsko 26 %, Švédsko 24,4 % a V. Británia 21,4 %), ale aj priemerom celej EÚ (15,8%).

Výkonný riaditeľ ECTA Steen Clausen v tejto súvislosti upozornil, že silné postavenie bývalých národných telekomunikačných operátorov (často v podstate monopolné) brzdí rozširovanie širokopásmového internetu. „Monopoly nikdy neboli pre spotrebiteľov výhodou,“ vyhlásil. Krajiny s vysokým podielom širokpásmového internetu výrazne regulujú telekomunikačné giganty a vlády tam premyslene posilňujú konkurenčné prostredie. Slovensko je práve opačným príkladom a vidieť to aj na nízkom rozšírení internetu. Inšpiráciu pre pozitívny vývoj naznačuje rozloženie druhov prístupu alternatívnych poskytovateľov broadbandu v Európe. Uvoľnené miestne vedenia (LLU) a bitstream, ktoré sú v EÚ zdrojom väčšiny alternatívnych pripojení, sa na Slovensku ako metóda pre poskytovanie xDSL zatiaľ neobjavujú.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA