Taiwanský „5 I Government“ príde na Slovensko

Vrcholný predstaviteľ vlády na Taiwane príde do Bratislavy predstaviť projekt „5 I Government“. Krajina patrí medzi globálnych lídrov v oblasti informatizácie spoločnosti, ktorej sa cielene venuje od roku 1997.

Na tohoročnom Medzinárodnom kongrese ITAPA 2008 sa zúčastnia zástupcovia zo 14 krajín Európy a Ázie, aby predstavili svoje riešenia v oblasti informatizácie spoločnosti. Lákadlom aktuálneho ročníka bude účasť vysokého predstaviteľa vlády na Taiwane, Franka Yu-Hsieh Sunga, ktorý hosťom v Bratislave predstaví projekt „5 I Government.“ Sung na okraj informačnej spoločnosti vo svojej krajine hovorí: „V súčasnosti sa sústreďujeme na rozšírenie inovatívneho, integrovaného a individualizovaného prístupu k e-službám pre všetkých občanov s cieľom preklenúť digitálne bariéry.“

Taiwan sa za ostatných päť rokov zaradil medzi prvú trojku krajín, ktoré dosahujú najlepšie výsledky v oblasti informatizácie verejnej správy, konštatuje správa americkej Brown University. Dnes podáva daňové priznanie elektronickou formou viac ako polovica tamojších platcov dane. Súčasne, viac ako 70% úradných dokumentov sa vymieňa elektronicky. Okrem iného obyvatelia Taiwanu môžu prostredníctvom elektronického podpisu plnohodnotne využívať takmer všetky verejné služby, vrátane verejného obstarávania. Prvé programy pre informatizáciu verejnej správy na Taiwane sa začali impelmentovať v roku 1997.

Okrem iného, krajina nepatrí nielen medzi lídrov v oblasti softvérových riešení, ale je významným výrobcom a dodávateľom informačnej infraštruktúry. Pre ilustráciu, je hlavným dodávateľom pre projekt OSN „Jeden laptop pre dieťa“ a je štvrtým najväčším výrobcom polovodičov a jedným z najväčších dodávateľov počítačového príslušenstva a LCD monitorov.

Prezentácia „5 I Government“ bude súčasťou Medzinárodného kongresu ITAPA 2008, ktorého motto znie „Government 2.0 – Breaking with Traditions.“ Podujatie sa uskutoční 18.-19. novembra 2008. Záštitu nad podujatím prevzali Dušan Čaplovič, podpredseda Vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, Ján Počiatek, minister financií SR, a Pavol Tarina, splnomocnenec Vlády SR pre informatizáciu spoločnosti.

Informatizácia spoločnosti je témou, o ktorej sa na Slovensku diskutuje v týchto dňoch pomerne intenzívne. Okrem blížiaceho sa Kongresu ITAPA sa zajtra (11.11.) v Bratislave uskutoční „Národná konferencia Operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS),“ na ktorom by mali byť predstavené závery štúdii uskutočniteľnosti. Očakáva sa, že budú vyhlásené aj prvé konkrétne výzvy na predkladanie projektov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA