Tri milióny domén “.eu”

Na začiatku tohto roka bola registrovaná trojmiliónta európska doména ".eu". Koncovka, ktorá sa zhoduje s iniciálami európskej 27-ky, je štvrtou najpoužívanejšou v Európe a v rámci svetového rebríčka sa umiestňuje v prvej desiatke.

Včera (11.1.) bola zaregistrovaná trojmiliónta doména s koncovkou “.eu”, informoval portál 404M.com. Tieto domény sa v rámci Európy v súčasnosti umiestňujú na štvrtom mieste z hľadiska počtu registrácií. Pre porovnanie, portál 404M uvádza nasledovný rebríček:

  • 12,5 mil. užívateľov domén ".de",
  • 7,3 mil. užívateľov domén ".co.uk",
  • 3,2 mil. užívateľov domén ".nl",
  • 3,0 mil. užívateľov domén ".eu",
  • 1,6 mil. užívateľov domén ".it",
  • 1,3 mil. užívateľov domén ".pl",
  • 1,3 mil. užívateľov domén ".fr",
  • 1,1 mil. užívateľov domén ".es".

Hoci je mnoho užívateľov voči doménam s koncovkou „.eu“ skeptických, za prvé dva roky od umožnenia verejného registrovania sa dostali do prvej desiatky početnosti v rámci sveta (na začiatku  roka 2008 sa umiestnili svojim počtom na 9. mieste).

Doména “.eu” sa stala silným konkurentom doteraz používaných “koncoviek” .com, .net a .org. Vyslovením dôvery pre “.eu” je skutočnosť, že po roku používania si registráciu obnovilo 80% používateľov. Približne rovnaký podiel ich odkazuje na funkčné webové stránky alebo e-mailové servery. Čo sa týka ich dôvery v radoch veľkých firiem, pre ilustráciu je potrebné spomenúť, že “.eu” si ako svoju primárnu doménu zvolili napríklad spoločnosti Bridgestone, Innovision, Touring Cars, Milka, Versace a ďalšie. Európske web stránky začínajú čoraz viac používať aj malí a strední podnikatelia (EurActiv 07/04/08).

Možnosť registrovania domén s koncovkou “.eu” ako domén najvyššej úrovne (TLD) bola sprístupnená 7. decembra 2005 najskôr pre verejné inštitúcie, registrované značky, držiteľov geografických indikátorov a právnické osoby. Fyzické osoby a ostatní si môžu registrovať európsku doménu bez obmedzenia od 7. apríla 2006. Najviac registrátorov európskej domény pochádzalo v roku 2008  z Nemecka. (31,4%). Po nich nasledovali užívatelia v Holandsku (13,4%) a vo Veľkej Británii (13,3%). Slovenskí registrátori dosiahli podiel necelej polovice percenta.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA