Bielorusko má nový tlačový zákon

Ruský prezident Alexander Lukašenko podpísal zákon, ktorý výrazne sťaží už i tak neľahkú prácu novinárov v Bielorusku. Pod prísnu kontrolu nebudú spadať len tradičné, ale aj všetky on-line médiá.

Bielorusko, mnohými označované za poslednú diktatúru v Európe, má nový tlačový zákon. Návrh schválil parlament ešte v júni, prezident Aleksander Lukašenko sa podeň podpísal včera, 5. augusta. Voči prijatiu nových kontroverzných opatrení namietala tamojšia opozícia, ale aj svetová žurnalistická obec. Bez úspechu.

Zámerom Minsku už nie je kontrolovať len tradičné médiá ako rozhlas, televíziu a tlač, ale v ťažkých podmienkach budú musieť po novom pracovať aj internetové denníky a rôzne on-line portály. Prekážkou pre slobodný výkon novinárskeho povolania bude aj nutnosť domácich žurnalistov získať akreditáciu viacerých štátnych úradov. Zahraniční budú musieť získať povolenie ministertsva zahraničia. Predpokladá sa, že ide o obštrukciu, ktorá bude zdĺhavá a vyfiltruje možných odporcov režimu, resp. viacerí zahraniční korešpondenti sa oficiálne do krajiny ako novinári ani nedostanú.

Opätovnú registračnú procedúru budú musieť absolvovať všetky médiá, vrátane tých, ktoré už v krajine pôsobia. Zákon nepripúšťa financovať médiá zo zahraničia. Na základe novej legislatívy bude možné zakázať činnosť ktoréhokoľvek média, ktoré sa dopustí šírenia správ údajne poškodzujúcich záujmy štátu alebo spoločnosti.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA