Čaplovič: Tlačový zákon môžeme novelizovať

Slovenská vláda je pripravená zmeniť kontroverzný tlačový zákon, ak ústavný súd rozhodne, že je nedemokratický. Vyhlásil to podpredseda vlády Dušan Čaplovič.

Podpredseda vlády Dušan Čaplovič pripustil možnosť novelizácie tlačového zákona v rozhovore pre European Voice. Kontroverznú normu, ktorá si vyslúžila množstvo medzinárodnej kritiky a takmer zmarila hlasovanie o Lisabonskej zmluve, však naďalej obhajuje. Tvrdí, že zákon je „veľmi podobný“ legislatíve platnej vo Francúzsku alebo v Nemecku, pričom tam „tieto zákony nikto nekritizuje.“ Naďalej zastáva názor, že tlačový zákon je „veľmi demokratický a bol navrhnutý na ochranu bežných občanov ako aj politikov.“

Dušan Čaplovič zdôraznil, že normu posúdi ústavný súd: „Ak rozhodne, že ide o protiústavný zákon, sme pripravení ho zmeniť,“ vyhlásil pre European Voice. Pripomenul, že vláda sa snažila byť ústretová voči kritikom a vypustila zo zákona niekoľko ustanovení, ako napríklad možnosť pokutovať médiá sumou 200 tisíc korún.

Medzinárodné organizácie, vrátane OBSE, upozorňovali, že zákon môže vážne poškodiť slobodu tlače a poslúžiť politikom na manipuláciu verejnej diskusie. Dušan Čaplovič na tieto výhrady reagoval slovami: „Nenašli nič, čo by sa dalo kritizovať.“

Vládu Roberta Fica upokojuje aj postoj európskych socialistov, ktorí tému tlačového zákona považujú za uzatvorenú: „Momentálne nevidíme žiadnu potrebu konať alebo o tom debatovať,“ potvrdil podpredseda socialistickej frakcie v EP Hannes Swoboda. Zároveň pripomenul, že prípadné problémy by mal riešiť ústavný súd, prípadne Európsky súdny dvor. Pre socialistov bude dôležité uplatňovanie nových pravidiel v praxi, ktoré budú pozorne sledovať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA