EHMK: „Folia Pianistica“ – Koncertom za mier

Na začiatku decembra sa v Bruseli uskutoční koncert, ktorý bude bezprostrednou prezentáciou tureckého Istanbulu ako Európskeho hlavného mesta kultúry pre rok 2010. Na jednom pódiu sa spoločne predstavia umelci tureckej, arménskej, gréckej, cypersko-gréckej, cypersko-tureckej, iránskej, izraelskej, americkej a egyptskej národnosti.

V belgickom Bruseli sa 3. decembra 2008 uskutoční 3-hodinový koncert „Folia Pianistica“ (Koncert pre mier), ktorý je jednou zo série prezentácií Istanbulu – Európskeho hlavného mesta kultúry 2010. Hlavným cieľom kultúrneho podujatia bude prostredníctvom muziky preklenúť kultúrne rozdielnosti s cieľom podporiť interkultúrne porozumenie.

Zaujímavosťou večera bude zloženie hudobníkov. Na jednom pódiu si spoločne zahrajú členovia Asociácie umelcov pre mier (ADAP), ktorá je známa, že spája hudobníkov z celého sveta bez ohľadu na kultúru, náboženstvo alebo svetonázor. V Bruseli vystúpi osem umelcov, každý z inej krajiny: Turecko, Arménsko, Grécko, Cyprus, turecká časť Cypru, Irán, Izrael, USA, Egypt.

Počas koncertu odznejú skladby, ktoré skomponovali hudobní velikáni Gioacchino Rossini, Franz Liszt, Maurice Ravel, George Gershwin, Dmitrij Šostakovič, Georges Bizet, André Jolivet a Francis Poulenc.

Asociáciu ADAP založil v roku 2003 Hüseyin Sermet, turecký sólista a skladateľ, ktorý spojil umelcov z rôznych odborov a národností. Ich spoločným cieľom sa stal bol proti názorom a skutkom, ktoré medzi ľuďmi vyvolávajú nepokoj a neporozumenie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA