Filmovú cenu EP získal film Cudzinka

Európsky parlament včera udelil filmovú cenu Lux za rok 2010 nemeckému filmu Cudzinka (Die Fremde), ktorý poukazuje na problematiku „vrážd zo cti“, pričom zobrazuje drámu tureckej rodiny žijúcej v Nemecku.

Režisérka filmu Feo Aladağová pri preberaní ceny uviedla, že chcela vyrozprávať príbeh o rodinných vzťahoch a súčasne paralelný príbeh, ktorý sa môže dotknúť sociokultúrnej a morálnej dimenzie.

Vražda zo cti je zabitím člena rodiny či sociálnej skupiny inými členmi, ktorí v mene komunity veria, že ich obeť svojim činom zneuctila. Podľa údajov OSN ročne takto zahynie 100 tisíc žien.

Nemecká europoslankyňa Doris Packová (EPP), predsedníčka výboru pre kultúru vyhlásila, že režisérka bez toho, že by niekoho z niečoho obvinila, dokázala divákov vtiahnuť do histórie a zároveň sa vďaka nej stali svedkami konfliktov postáv vo filme.

„Aladağová opisuje veľmi citlivú a realistickú záležitosť o vnútornom konflikte protagonistky medzi jej koreňmi a tradíciami, jej láskou k rodičom a životom, ktorý chce žiť v Nemecku ako moderná, nezávislá žena,“ dodala Packová. Na tlačovej konferencii po odovzdaní ceny okrem toho uviedla, že vraždy zo cti sú problémom tradície, ktorý však musí Turecko vyriešiť.

Víťazka získala 90 tisíc eur na to, aby mohla film otitulkovať všetkými 23 oficiálnymi jazykmi EÚ a konvertovať originál do formátov vhodných pre zrakovo a sluchovo postihnutých. Okrem toho film vydajú ako DVD.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA