Hudobníci verzus komisári

Európski hudobní skladatelia a pesničkári nechcú vpustiť medzi seba viac konkurencie. Žiada to Európska komisia. Včera varovali, že prístup Bruselu môže byť pre európsku tvorbu „skazou.“

Európskej komisii prekážajú recipročné zmluvy, ktoré medzi sebou uzatvárajú autorské zväzy hudobníkov a skladateľov piesní. Podľa Bruselu sú „pridružené klauzuly“ v zmluvách prekážkou, ktorá bráni umelcom slobodnejšie si vyberať, kto bude spravovať autorské práva chrániace ich diela.

Aliancia európskych skladateľov a pesničkárov (ECSA) varuje, že viac konkurencie v umeleckom sektore by sa negatívne dotklo predovšetkým malých autorských zväzov, ktoré zastupujú alternatívnych umelcov nepatriacich do aktuálneho dominantného hudobného prúdu. V konečnom dôsledku by zánik menej konkurencieschopných správcov autorských práv znamenal oklieštenie kultúrnej rôznorodosti starého kontinentu.

Hudobníci v liste José M. Barrosovi sľúbili „vojnu“ a vyslovili požiadavku na obnovenie dialógu nielen s oddelením Komisie pre otázky konkurencie, ale aj s inými bruselskými úradmi. Nádeje vkladajú predovšetkým do oddelení, ktoré zodpovedajú za kultúru a informačnú spoločnosť. Na druhej strane, februárové rozhodnutie komisára Charlieho McCreevyho o otvorení verejných konzultácií v otázke ochrany autorských práv umelcov vyvolalo tiež vlnu protirečení.

Hudobníci majú ťažkú hlavu aj z nelegálneho šírenia autorských diel vo forme mp3 alebo wma digitálnych súborov. Včera (3.7.) telekomunikačné spoločnosti a poskytovatelia pripojenia do internetu rázne odmietli myšlienku monitorovať a trestať svojich zákazníkov za nelegálne „sťahovanie“ multimediálneho obsahu, ktorý chráni autorské právo.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA