“Modlitba” potvrdila balkánsku hegemóniu v európskej pesničkovej súťaži

Srbská speváčka Marija Šerifovič sa stala cez víkend víťazkou nového Eurovision Song Contest. Balkánsky ťah na muzikantskú bránu sa prejavil už vo štvrtkovom semifinále, kde krajiny zo Západu utrpeli porážku.

Krátka správa:

Napínavé počítanie vrcholilo po polnoci zo soboty na nedeľu. Víťazstvo po Fínsku preberá SrbskoMarija Šerifovič (22 rokov) bodovala baladickým songom Molitva (Modlitba) , ktorá po sčítaní bodov od jednotlivých krajín získala 268 bodov. Táto mladá speváčka  suverénne vyhrala aj štvrtkovú kvalifikáciu, ktorá miestenku do finále určila výlučne krajinám Balkánu a východnej Európy. Šerifovič podala svoju pieseň veľmi expresívnym hlasom v rodnom jazyku a bola aj favoritkou mnohých médií. Sama o sebe prehlásila, že hudba je jej jedinou možnou profesiou. Doma ju považujú za superhviezdu a po návrate z Helsínk ju vítalo 30 000 rodákov. Niektorí komentátori si neodpustili poznámku, že toto “je konečne dobrá správa pre Srbsko od vypuknutia krízy na Západnom Balkáne”.

Molitva” postupovala z kvalifikačného kola, ktoré predchádzalo finále dva dni. Pravidlá súťaže obmedzujú počet krajín, ktoré môžu súperiť vo finále na 24 a ich zastúpenie určujú viaceré faktory. Záverečné štvrtkové telefonické hlasovanie odsunulo z postupových miest viaceré kvalitné rockové a popové skladby západných krajín (napr.  Island , Holandsko ). Absolútne sklamala česká muzika zastúpená teplickou kapelou Kabát. Ich Malá dáma získala jediný bod od Estóncov a skončila na chvoste 28-ičky semifinalistov.

Vo finále sa ocitla toho roku výrazná presila krajín bývalého Východného bloku – boli tu viaceré štáty bývalého Sovietskeho zväzu a až deväť balkánskych štátov – Srbsko , Turecko ,  Bulharsko , Grécko , Moldavsko , Bosna a Hercegovina , Rumunsko , Macedónsko a Slovinsko . A tie sa vôbec nestratili. Prvých päť – ak sa nezmenia pravidlá – uvidíme o rok na Eurovízii vysielanej z Belehradu v máji 2008. Vlastne celú prvú desiatku (výsledky EUROVISION 2007) si podelil medzi sebou Východ a Balkán, medzi ktorých sa na deviatu priečku prebojovala maďarská speváčka.

Európania pri finálovom hlasovaní prejavili zvláštny zmysel pre recesiu, keď na druhé miesto nominovali ukrajinského travestitu Vierku Serdučku s piesňou Dancing Lasha Tumbai“, ktorá okrem vtipných kostýmov a predsúťažnej publicity o údajnej “anti-ruskosti”, nemala čo ponúknuť. Na treťom mieste je dievčenská kapela a zástupca programovaného popu Serebro (nástupca dievčenského dua T.A.T.U) z Ruska. Na posledných priečkach skončili speváci z Veľkej Británie a írska kapela Dervish. V prílpade Írov to bolo isto nie zaslúžené umiestnenie. Inšpiráciou pre veľmi melodickú írsku pieseň boli udalosti Pražskej jari 1968.

Estónci napriek vyhraneným vzťahom s Ruskom dali najviac hlasov Serebru, Česi fandili „Vierke“, Arménsku a víťaznej srbskej „Modlitbe“. Krajiny Balkánu sa podporili navzájom. Vplyv emigrantov bolo cítiť aj pri “dvanástkach” zo Švajčiarska a Rakúska. Už tradične hlasovali za seba Nemci dovolenkujúci na Baleárach, alebo turecká komunita v Nemecku.

V českých denníkoch zazneli veľmi kritické ohlasy, ako pred, tak i po Eurovision Song Contest 2007:

14. mája 2007 portál idnes.cz uviedol, že „v tak obskúrnom predstavení, ktoré sa dostalo na obrazovky z Helsínk 10. a 12. mája, by neobstál ani tancujúci Maxipes Fík. Eurovíziu si prenajal spolok vyšnurovaných interpretov druhej a tretej kategórie, medzi ktorými český Kabát, maďarská speváčka Magdi Rúzsa alebo Íri Dervish pôsobili ako Marťania. Vyzerali a hrali totiž normálne. Šancu mali hlavne figúrky pochádzajúceho snáď z exotického starožitníctva alebo priamo z múzea voskových figurín. … Či Eurovízia od roku 1974 niečo poriadne vyprodukovala? Niet divu, keď Švajčiarsko mohla zastupovať prapodivná postava DJ BOBO, jednotka hudobnej odpudivosti.“

Denník MF dnes uviedol v pondelok, že „slávna súťaž nie je pre rockerov. „Čo smrdelo rockom, nepostúpilo, či to už boli sóloví interpreti Rakúšan Eric Papilaya, Islanďan Eiríkur Hauksson, či Čiernohorec Stevan Faddy, alebo kapely – Anonymous z Andory a Chorváti Dragonfly. Rockovu zástavu tak drží nad hlavou – a to s výhradami – len Moldavčanka Natalie Barbu.“

Kritikou nešetrili ani Lidové noviny, ktoré Eurovíziu prirovnávali už v piatok k programu východonemeckej televízie z 80.-rokov minulého storočia  – “Ein Kessel Buntes“.

Slovensko sa Eurovízie nezúčastňuje už 9 rokov. Naša posledná skladba vo finále v roku 1998 bola zhodou okolností tiež “Modlitba” – spievaná po slovensky v podaní Kataríny Hasprovej, víťazky Bratislavskej lýry. STV však podľa vyjadrení pre EurActiv.sk uvažuje s účasťou SR v budúcom kvalifikačnom kole Song Contestu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA