Poslanci diskutovali o pluralite médií a o blogoch

Európske médiá by mali byť nezávislé na vonkajších aktéroch a investoroch. Každé z nich by sa malo riadiť tzv. redakčnou chartou, ktorá by sa stala základným garantom ich nestrannosti. myslia si europoslanci. Súčasne vyzvali na širšiu diskusiu o postavení a legislatívnom definovaní blogov.

Európski poslanci vo Výbore EP pre kultúru a média uplynulý týždeň (25.9.) schválili rezolúciu, v ktorej vyzvali členské krajiny EÚ a európske inštitúcie na posilnenie slobody médií. Médiá majú byť otvorené každému občanovi, ktorý k nim má pristupovať slobodne a má právo požadovať objektívne informácie. Štandardy kvality práce a informácií by mala stanovovať tzv. redakčná charta, ktorej vytvorenie poslanci navrhli.

Redakčná charta by mala byť garanciou nezávislosti novinárov a redaktorov. Inými slovami, mala by byť ochranou pred zásahmi tretích strán, majiteľov, investorov a podobných skupín do práce žurnalistu. Poslanci súčasne navrhli, aby každé médium verejne informovalo o tom, kto je sú jeho vlastníci. Cieľom navrhovaných opatrení je dosiahnuť čo najväčšiu transparentnosť, ktorá umožní analyzovať ciele a profily vysielacích, tlačových a internetových spoločností.

Hrozbou pre slobodu médií je koncentrácia vlastníctva. Ak jeden subjekt ovláda viacero informačných zdrojov, okrem podozrenia z manipulovania verejnej mienky môže dôjsť k vytvoreniu monopolu na reklamu, varujú poslanci. Okrem iného, koncentrácia môže viesť ku konfliktu záujmov medzi vlastníkom a politickou mocou.

Poslanci sa okrem iných tém venovali aj problematike blogov. Vzali na vedomie, že sú jednoznačným príspevkom k pluralite v mediálnom svete, súčasne však upozornili, že práve na blogoch dochádza k porušovaniu autorských práv najčastejšie. Preto je podľa Výboru EP pre kultúru a médiá potrebné dať blogom právny status. „Môj návrh vyvolal reakciu medzi mnohými blogermi. Preto by som chcela jasne povedať, že nikto neusiluje o reguláciu internetu,“ ubezpečila Marriane Mikko (PES) blogerov, ktorí sa obávajú značných zásahov do svojej  kreativity.

Diskusia o blogoch nie je nová.  Otvorila sa na začiatku júna. Okrem iného vtedy padol návrh aj na zavedenie práva na odpoveď na informácie publikované na takýchto portáloch (EurActiv 04/06/08).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA