Sarkozyho „francúzska BBC“

Prezident Sarkozy chce vytvoriť „francúzsku verziu BBC“. Svoju iniciatívu nazýva „politikou civilizácie“.

Krátka správa

Francúzsky prezident navrhuje zásadnú reformu národného mediálneho priestoru, inšpiruje sa pritom britskou BBC. Verejnoprávne televízie France24 (spravodajský kanál vytvorený v decembri 2006) a TV5Monde (kanál určený najmä pre zahraničných divákov) chce spolu s Radio France Internationale zastrešiť jednou inštitúciou.

Verejnoprávne televízie prestanú vysielať reklamu, financované budú zo špeciálnej dane uvalenej na mobilných operátorov, poskytovateľov internetu a z podielu na príjmoch z reklamy súkromných televíznych staníc.

Elyzejský palác tvrdí, že ho inšpiruje „kultúrny a jazykový vplyv“, ktorý dáva BBC Británii. Verejné rozhlasové a televízne stanice zas budú musieť poskytovať kvalitné programy a podporovať domácu produkciu.

Nová televízna stanica “France Monde” má vysielať len vo francúzskom jazyku. France 24, ktorá sa má do nej včleniť, však vysielala po francúzsky, anglicky a arabsky. “Za peniaze daňových poplatníkov nie som ochotný vysielať kanál, ktorý nehovorí po francúzsky”, vyhlásil Sarkozy.

Hoci iniciatíva znamená pre súkromné televízie zvýšenie daní, nemusí byť pre nich ekonomicky nevýhodná. Vylúčenie reklamy z verejnoprávnych staníc znamená, že sa pre nich uvoľní zaujímavý podiel na reklamnom trhu. Po zverejnení Sarkozyho plánu vzrástla v utorok hodnota akcií oboch najväčších francúzskych súkromných vysielateľov, TFI a M6.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA