Taliansko upraví dane pre satelitné vysielanie

Minister Giulio Tremonti oznámil, že mediálnemu koncernu Sky zvýši sadzbu DPH tak, aby boli všetci poskytovatelia satelitného vysielania v Taliansku zdaňovaní rovnakou mierou. Hoci sa miera zdanenia harmonizuje, viacerí vidia v ministrovom počínaní politickú motiváciu.

Talianska vláda oznámila, že zamýšľa zvýšiť sadzbu dane z pridanej hodnoty pre mediálny koncert Sky, ktorý je v rukách Ruperta Murdocha, hlavného konkurenta talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho na mediálnom poli. Minister hospodárstva, Giulio Tremonti povedal, že by malo ísť o zdvojnásobenie miery DPH, ktorá sa v súčasnosti nachádza v sadzobnom pásme 10%. Svoj zámer odôvodňuje prispôsobením talianskej legislatívy štandardom EÚ.

Satelitné vysielanie v Taliansku poskytujú v súčasnosti tri spoločnosti:

  • Sky (Rupert Murdoch),
  • Mediaset (skupina blízka Silviovi Berlusconimu),
  • RAI (verejnoprávny poskytovateľ satelitného vysielania, kde má Berslusconi vplyv).

V súčasnosti je DPH 20% vyrubovaná iba spoločnosti Mediaset. Európska legislatíva pritom zakazuje ukladať rôzne sadzby dane alebo DPH pre jednotlivé firmy, ktoré spoločne pôsobia ako konkurenti v jednom odvetví. Komisia viackrát vyzvala Rím, aby tieto nerovnosti odstránil. S predchádzajúcim premiérom, Romanom Prodim, sa dohodla, že sadzby DPH pre mediálne koncerny sa budú v budúcnosti revidovať.

Aj napriek tomu, že Tremonti hovorí o splnení štandardov EÚ, mnohí vnímajú jeho zámer ako politické rozhodnutie. Namietajú, že EÚ nikdy od Talianska nežiadala, aby riešilo nerovnosti zvyšovaním daní.

„Žiadame harmonizáciu DPH pre rovnaké služby. Ale je na rozhodnutí vlády, čo uplatní [jednotnú] sadzbu 10% alebo 20%,” uviedol na okraj diskusie hovorca Európskej komisie pre rozpočtové a finančné otázky.

Koncern Sky nie je so zamýšľaným zvýšením dane spokojný. Tvrdí, že hoci má vláda v Ríme naozaj na výber dve možnosti, rozhodnutie sa pre zvýšenie DPH bude znamenať sťaženie situácie iba pre Sky, ktoré je jedinou alternatívou k Berlusconiho mediálnemu impériu. Naviac tvrdí, že ak by minister Tremonti naozaj sledoval európsky kurz, v čase finančnej krízy by sa vydal cestou znižovania daní, aby podporil priemysel.

Zámer ministra Tremontiho rozpútal medzi obyvateľmi Talianska verejnú diskusiu. Viacerí z nich sa obávajú, že zvýšenie DPH sa prenesie aj na zákazníkov koncernu Sky. Pre ilustráciu, môže sa napríklad zvýšiť cena televíznych prenosov z futbalových zápasov, čo je jedna z najobľúbenejších služieb spomedzi ponuky Sky.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA