Thatcherovej človek bude pracovať pre Lukašenka

Mediálny mág Tim Bell, ktorý ukázal svetu fotografiu umierajúceho Alexandra Litvinenka, bude vylepšovať obraz Aleksandra Lukašenka. Jeho firma v minulosti organizovala volebné kampane a PR projekty aj pre Margaret Thatcherovú, Borisa Berezovkseho, Ruperta Murdocha, Conrada Blacka, Borisa Jeľcina, či irackú vládu.

Tim Bell, hlava britského PR koncernu Bell Pottinger Group, podpísal kontrakt s vládou v Bielorusku. Svoj obchodný krok oznámil vo štvrtok (7.8.), bližšie detaily kontraktu však neprezradil. Predpokladá sa, že pôjde o nejakú formu komunikačnej kampane prezidenta Aleksandra Lukašenka, ktorá bude zameraná na zlepšenie jeho obrazu na verejnosti.

Aktuálny obchod mediálneho magnáta však vyvoláva rad etických otázok. Lukašenko je v očiach svetových lídrov vnímaný ako posledný európsky diktátor. Na jeho osobu nevrhá pozitívne svetlo ani jeho podpis pod novým tlačovým zákonom, ktorý ešte viac obmedzí prácu novinárov v krajine a považuje sa aj za kladivo na slobodu internetových médií (EurActiv 06/08/08). Bell na okraj svojho obchodného rozhodnutia pre Financial Times do telefónu povedal: „Každý má právo obhajovať sa. Nevidím žiadny dôvod, prečo by sme ja alebo moja firma mali čeliť nejakej arbitráži a skúmaniu etických otázok o tom, čo by sa malo a čo nemalo robiť.“

Jedno je však isté, Bell bude pracovať opäť pre osobnosť, ktorá je svetovo známa, hoci nie práve v pozitívnom zmysle. V minulosti organizoval tri úspešné kampane bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej. Medzi ďalšími jeho zákazníkmi možno nájsť mená ako Boris Berezovský, Boris Jeľcin, Rupert Murdoch, Conrad Black. Nedávno tiež pomáhal irackej vláde propagovať hodnoty demokracie. Známym sa stal aj publikáciou fotografie bývalého špióna Alexandra Litvinenka na nemocničnej posteli, bez vlasov, pár dní pred jeho smrťou.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA