Unikátny projekt záchrany literárneho dedičstva

Košickí literáti zbierajú staré príbehy aj z dedín so zmiešaným národnostným zložením a zverejňujú ich na internete.

Krátka správa

Zachráňme staré príbehy, aby sme nestratili svoju identitu je názov projektu, ktorý realizuje košická literárna spoločnosť Pravé orechové a Karpatská nadácia v rámci programu Stredoeurópskej nadácie Vážime si umenie a kultúru. Cieľom projektu je do februára 2008 zozbierať v desiatich dedinách na východe Slovenska 50 príbehov. Podľa predsedu spoločnosti Slavomíra Szabá má ísť nielen o mýt či povesti, ale aj o opisy skutočných udalostí. Beletristicky spracované do poviedok budú zverejnené na internete a najpútavejšie vyjdú knižne. „Cieľom našej účasti na projekte je podpora dobrých susedských vzťahov, sociálnej stability a udržateľného ekonomického rozvoja v Karpatskom euroregióne,“ hovorí riaditeľka Karpatskej nadácie na Slovensku Laura Dittel.

„Vyberali sme obce, ktoré majú vhodný historický potenciál. Ich povesti poznajú zvyčajne len najstarší ľudia. Pretože od čias masívneho rozšírenia televízie sa ústne tradovanie príbehov prerušilo, hrozí im zánik,“ vysvetľuje S. Szabó. Nejde pritom len o slovenské dediny, ale aj také, kde žijú prevažne Maďari, Nemci, Rusíni alebo Rómovia. Príbehy zbiera päť ľudí v Drienovci, Markušovciach, Herľanoch, Veľkej Tŕni, Krajnej Bystrej, Ladomírovej, Smolníku, Štóse, Kojšove a Mikovej, odkiaľ pochádzajú rodičia Andyho Warhola.

Podľa Sone Jakešovej tam zozbierali mimoriadne cenné príbehy so svojráznym mystickým nábojom. Niekoľko z nich porozprávala 97-ročná Eva Prextová, ktorú našli ako kosí trávu a keďže vie len po rusínsky, s prekladom jej pomáhal Warholov bratanec Ján Zavadský.

So zbieraním začali v Drienovci a Mikovej, v najbližších dňoch budú pokračovať v Herľanoch a ďalších obciach. Podľa S. Szabá sa tešia na Krajnú Bystrú v okrese Svidník, kde sa medzi obyvateľmi tradujú aj úsmevné príbehy z detstva prominenta bývalého režimu Vasiľa Biľaka.

Výsledkom ich práce bude kniha, ktorá vyjde v máji budúceho roka a preložia ju i do angličtiny. Spoločnosť Pravé orechové ju bezplatne rozdá obciam, odkiaľ príbehy pochádzajú, a školám. Okrem rozprávaní budú členovia spoločnosti zbierať aj hodnotné historické fotografie. Už takto získali napríklad fotografiu s matkou, starým otcom, babičkou, pradedom i prababičkou Andyho Warhola.

Literárna spoločnosť Pravé orechové pôsobí pod záštitou Košického samosprávneho kraja. Vznikla v roku 2001 ako občianske združenie spisovateľov, ktorí sa venujú literárnej tvorbe na základe vypočutého materiálu, prípadne naštudovaného v archívoch. Doteraz vydala tri knihy a na svojej internetovej stránke ponúka približne 140 poviedok.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA