Holandsko sa chystá otvoriť svoj pracovný trh

Holandsko je krátko pred otvorením svojho pracovného trhu obyvateľom krajín strednej a východnej Európy vrátane Slovenska. Nové členské krajiny, Bulharsko a Rumunsko, zatiaľ ostávajú bokom.

Krátka správa

Holandský minister sociálnych vecí, Henk van Hoof, odporučil otvorenie holandských hraníc pre pracovníkov z krajín strednej a východnej Európy. Vo svojom liste parlamentu uviedol, že holandský pracovný trh je v situácii, kedy je otvorenie trhu „žiaduce.“

V súčasnosti môžu pracovníci z krajín strednej a východnej Európy, teda aj zo Slovenska, pracovať bez obmedzení len v ôsmych krajinách pôvodnej „pätnástky“ – vo Veľkej Británii, Írsku, Švédsku, Fínsku, Grécku, Taliansku, Portugalsku a v Španielsku. Holandsko bolo jednou z krajín, ktoré deklarovali postupné otváranie svojho pracovného trhu.

Horná komora holandského parlamentu bude o úplnom otvorení pracovného trhu hlasovať 27. februára 2007. Odporúčanie ministra sociálnych vecí sa týka iba krajín, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004. Pracovníci z nových členských krajín, Bulharska a Rumunska, si teda budú musieť na odstránenie obmedzení v Holandsku ešte počkať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA