Berlusconi je späť a v parlamentných voľbách môže zvíťaziť

Bývalý premiér formálne ohlásil návrat na politickú scénu, hoci žiadnu oficiálnu funkciu kvôli daňovým únikom nemôže obsadiť.

Bývalý taliansky predseda vlády Silvio Berlusconi včera, 17. septembra predstavil priority svojej najnovšej politickej agendy. Ako líder strany Forza Italia (Taliansko vpred) v nadchádzajúcich marcových parlamentných voľbách pomýšľa na popredné priečky.

Počas nedeľňajšieho mítingu stredopravej strany Berlusconi sľuboval významné daňové škrty a seba prezentoval ako umierneného pro-európskeho politika.

Forza Italia podľa posledných predvolebných prieskumov v Taliansku predbehla všetky ostatné politické strany. Sám bývalý premiér však kvôli obvineniam z daňových podvodov nemôže byť straníckym kandidátom.

Čítajte aj: Taliansko počúvlo Komisiu, chystá škrty

Berlusconi: So súdom alebo bez, v kampani budem

Po tom, ako sa v roku 2011 prevalil najprv sexuálny a neskôr daňový škandál má Berlusconi od roku 2013 zakázané obsadiť akúkoľvek politickú funkciu. Verí však, že Európsky súd pre ľudské práva tento zákaz zruší už v novembri.

„Očakávam, že Európa úplne očistí  moju česť… Ale so súdom alebo bez súdu, sľubujem vám, že sa volebnej kampane zúčastním,” povedal štvornásobný premiér.

Čítajte aj: Taliansko má novú vládu, Renzi pripravuje návrat

Strana, s ktorou bývalý premiér vstupoval do politiky pred dvadsiatimi rokmi sa po rozpade koalície Ľud slobody opäť stáva v Taliansku hitom.

Od roku 2007 tvorila Forza so stranou Národného spojenectva jednu, do roku 2013 vládnu stranu. Berlusconiho mediálne impérium, ako aj politická kariéra začali upadať v roku 2011 po sexuálnom škandále a rozsiahlych súdnych procesoch.

Finančník a mediálny magnát sa na politickej scéne opäť vynoril tento rok. Spoločne s tradičnými pravicovými partnermi zo Severnej ligy a Bratmi Talianska má podľa prieskumov až 35 percentnú podporu. Blok je dnes najsilnejším subjektom, ktorý sa do budúcoročných parlamentných volieb v krajine plánuje zapojiť.

Umiernený pro-Európan

„Pre strednú pravicu predpovedáme veľké víťazstvo,“ povedal počas prejavu 81-ročný Berlusconi.

Zatiaľ čo jeho spojenci opakovane kritizovali Európsku úniu, bývalý premiér uviedol, že chce viac a nie menej Európy, pričom požaduje spoločnú obrannú, zahraničnú, priemyselnú a fiškálnu politiku.

„Nemyslím si, že by sme mohli opustiť euro,” povedal, pričom ďalej zdôraznil, že mnohé strany s blížiacimi sa voľbami upúšťajú od proti-európskej rétoriky.

Talianska ekonomika rastie, francúzska nezamestnanosť klesá

Berlusconi odmieta šance stredoľavých strán, nakoľko podľa neho je sila ľavice je v celej Európe na ústupe.

V nedeľnom prejave tiež komentoval Hnutie piatich hviezd, anti-systémovú stranu s podporou tesne pod 30 percentami. Budúci víkend by hnutie malo za svojho lídra zvoliť 31-ročného Luigiho Di Maioa. Berlusconi ho označil za „malý politický meteorit“, ale aj neskúseného politika.

Zdôrazňujúc vlastné dlhoročné skúsenosti v podnikaní a politike, povedal, že chcel uzavrieť dohodu s diablom, aby mu odobral dvadsať rokov života. Zažartoval, že jeho opálenie, hnedé vlasy a štíhla postava sú dôkazom toho, že dohoda už teraz funguje.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA