Budúcnosť EÚ je v nemeckých voľbách nosnou témou (INFOGRAFIKA)

Hoci takmer všetky strany v nemeckých parlamentných voľbách majú spoločného menovateľa v Európe, odchýlky v prospekte budúceho európskeho Nemecka sú zjavné.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová otvorila cez víkend záverečnú fázu svojej predvolebnej kampane vystúpením v západonemeckom Dortmunde, kde poukázala na úlohu Nemecka v Európskej únii, ktorú označila za „najväčší bezpečnostný a mierový projekt“.

O európskej perspektíve má čo povedať aj jej najväčší protivník o kreslo nemeckého kancelára. Sociálny demokrat Martin Schulz už od januára, kedy prebral vedenie strany SPD,  dokázal stiahnuť takmer 20 percentný Merkelovej náskok.

Schulz chce Merkelovú poraziť kvótami na elektromobily

Konzervatívny blok súčasnej kancelárky, ktorý tvorí CDU a sesterská Kresťansko-sociálna únia v Bavorsku (CSU), má v aktuálnych prieskumoch preferencií viac ako 15 percentný náskok pred konkurenčnou Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD). Téma Európskej únie ale nielen v týchto dvoch táboroch patrí medzi nosné body.

Stále nerozhodnutí voliči

Hoci nemecké voľby do spolkového snemu sú plánované na 24. septembra a niektoré kampane bežia už niekoľko mesiacov, analytici predpokladajú, že veľké množstvo voličov stále nie je rozhodnutých.

Dohromady 38 stranám sa podarilo získať teoretickú šancu budúceho zastúpenia v Bundestagu. Okrem nich sa o priazeň usiluje aj  niekoľko nezávislých kandidátov, v jednočlenných volebných obvodoch.

Medzi hlavné strany, u ktorých sa predpokladá úspech v podobe minimálnych piatich percent, patrí sedem subjektov, pričom Katolícki demokrati a Katolícka sociálna únia (CDU/CSU) budú tak ako v minulosti spolupracovať.

Štyri z týchto šiestich blokov vedú ženy.

Spoločný menovateľ: budúca Európska únia

Medzi kľúčové témy, ktoré kraľujú predvolebným mítingom patria bezpečnosť, migrácia, ale aj rast životných nákladov a udržateľnosť ekonomiky. Tradičné regionálne problémy ostávajú na lokálnej scéne, teda na spolkových štátoch. Spoločným menovateľom na celoštátnej úrovni ostáva najmä Európa.

Takmer všetky hlavné strany prijali v kampani pro-Európsku agendu s výhľadom na reformy Únie. Jedine euroskeptická Alternatíva pre Nemecko (AfD) volá po referende o „Dexite“.

Práve Schulz, ktorého tvár podľa prieskumov v januári nepoznala až pätina Nemcov, je často krát spájaný najmä s Bruselom. Jeho SPD, zelení (Bündnis90/Die Grünen), slobodní demokrati (FDP) a ľavičiari (Die Linke) vidia nemeckú budúcnosť v Únii veľmi podobne: založenú na princípe subsidiarity a okrem ľavičiarov aj vo forme viacrýchlostnej Európy.

Merkelovej CDU nie je v téme tak explicitná, no európsku integráciu vidí v akcelerovaní francúzsko-nemeckého hnacieho motora a oživením dlho zanedbávaného Weimarského trojuholníka (Nemecko, Francúzsko, Poľsko).

Zdroj: ECFR a predvolebné programy strán

SBOP, migrácia a ekonomika

Podľa think tanku ECFR je v európskych perspektívach šiestich najsilnejších strán a hnutí rozdiel najmä v pohľadoch na spoločnú obranu a bezpečnosť, migráciu a finančnú a obchodnú politiku.

Socialisti, zelení a ľavičiari prikladajú v Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike Únie (SBOP) dôraz na civilnú namiesto vojenskej dimenzie. SPD, CDU aj FDP vidia jej realizáciu v Európskej obrannej únii. Tieto tri strany majú podobný pohľad aj na spoluprácu s NATO, pričom SBOP by mala byť jej komplementárna jednotka. Ľavičiari z Die Linke vidia budúcnosť v nemeckom odchode z NATO.

Nemeckí poslanci chcú, aby sa v EÚ po brexite viac využívala nemčina

Pozícia v migračnej otázke je podobná v smere európskej zodpovednosti, ktorá má ležať na všetkých štátoch. CDU volá po revízii Dublinského azylového systému, SPD ide ešte ďalej a pre členské krajiny, ktoré migrantov odmietajú prijať, chcú zaviesť primerané tresty.

CDU rovnako plánuje uzatvoriť v oblasti migrácie podobné dohody so severoafrickými krajinami, akú má dnes Únia s Tureckom. Na turecké členstvo v Únii panujú rovnako rozličné názory.

V otázkach ekonomiky boli strany ešte kreatívnejšie. Merkelovej CDU prichádza s návrhom Európskeho menového fondu na báze francúzko-nemeckého partnerstva. Schulzova SPD ide opäť o krok ďalej a navrhuje hospodársku vládu pre Eurozónu, či spoločný finančný rozpočet v rámci Európskej menovej únie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA