Nezhody v AfD: Líderka nebude v poslaneckom klube

Frauke Petryová predstavovala umiernenejšie krídlo Alternatívy pre Nemecko. Rozhodla sa odísť pre obsahové nezhody.

Jedna z vedúcich postáv krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) v pondelok 25. septembra ohlásila, že nevstúpi do poslaneckého klubu strany. Rozhodnutie oznámila len deň po úspechu v národných voľbách, v ktorých AfD obsadila tretie miesto.

Frauke Petryová bola najznámejšia tvár AfD aj keď v posledných mesiacoch ju bolo vidieť menej. Po oznámení, že sa ujme mandátu, no nebude v parlamente sedieť so zvyškom strany, z tlačovej konferencie odišla.

Nikto to nečakal

„Rozhodla som sa, že nebudem súčasťou poslaneckého klubu AfD v nemeckom parlamente, ale nastúpim ako nezávislá poslankyňa,“ vyhlásila Petryová.

„Myslím si, že by sme mali byť otvorení a uznať, že v AfD máme obsahové nezhody. Nemali by sme to zatajovať, pretože spoločnosť požaduje otvorenú debatu,“ vyhlásila Petryová na spoločnej tlačovej konferencii s ostatnými lídrami strany.

Jej rozhodnutie odísť po úspešných voľbách je pre mnohých šokom. AfD v nich získala 12,6 percenta a stala sa tak prvou ultrapravicovou stranou za posledných 50 rokov, ktorá sa dostala do nemeckého parlamentu.

V Nemecku sa črtá komplikovaná koalícia

Alexander Gualand, jeden z top kandidátov AfD vyhlásil, že ani on, ani ďalšia top kandidátka Alice Weidelová, ani jeden z predsedov Joerg Meuthen nevedia, prečo Petryová odišla.

Bude presadzovať návrhy strany

Petryová vyhlásila, že jej cieľom bolo nastaviť podmienky, aby bol rok 2021, kedy sa v Nemecku budú konať ďalšie parlamentné voľby, „zlomovým bodom pre konzervatívny prúd“.

„Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby sa rozumné návrhy, na ktorých AfD pracovala od roku 2013, stali politickou realitou,“ dodala Petryová.

Stranu AfD v roku 2013 založili akademici, ktorí nesúhlasili s eurovalom. Ostro vystupovala aj proti prijatiu utečencov.

Na ďalšie otázky Petryová odmietla odpovedať. Nie je teda jasné, či ostane jedným z predsedov strany. Sľúbila však, že v najbližších dňoch o nej bude počuť.

Stratégia AfD: Provokácia ako nástroj polarizácie

Petryová chcela byť vo vláde

Petryová sa nechala počuť, že AfD by mala byť pripravená vstúpiť do vládnej koalície. Ostatní straníci však vyhlasovali, že strana by mala ostať v opozícii. Všetky dôležité strany s AfD odmietli spolupracovať.

V pondelok Petryová povedala, že AfD by sa ako „anarchistickej strane“ v opozícii darilo, no nebola by potom schopná ponúknuť voličom vierohodnú alternatívu. Preto sa rozhodla nevstúpiť do poslaneckého klubu AfD.

Petryová šokovala verejnosť už v apríli, keď vyhlásila, že nebude viesť stranu počas volebnej kampane. Toto rozhodnutie urobila po tom, čo ostatní významní členovia strany nesúhlasili s presadzovaním miernejšieho prístupu. Práve ten mal podľa Petryovej zaistiť AfD miesto vo vláde.

Petryová sa nezhodla so zvyškom strany ani vtedy, keď sa snažila o vylúčenie významného člena Bjoerna Hoeckeho. Ten označil berlínsky Pamätník obetiam holokaustu za „pamätník hanby“ a vyhlásil, že historické knihy sa mali viac venovať nemeckým obetiam nacistov.

Nezhody medzi členmi strany prebiehajú už dlhšie. Komentátori predpovedali, že vnútorné boje môžu vstupom na národnú politickú scénu zosilnieť.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA