Sebastian Kurz vníma Európsku úniu pozitívne, ale chce ju formovať

Rokovania o brexite by sa mali uzavrieť pod vedením rakúskeho predsedníctva v roku 2018.

Sebastian Kurz, predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), ktorá zvíťazila v nedeľňajších predčasných voľbách, sa vo štvrtok 19. októbra v Bruseli stretol s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom a šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom.

Rozhovory s oboma politikmi označil za “veľmi dobré”.

Dôležitou témou summitu, ktorý v Bruseli prebieha vo štvrtok a v piatok, sú rokovania o brexite. Tie by sa mali uzavrieť práve pod vedením rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ v druhej polovici roku 2018. A najväčšie šance stať sa rakúskym kancelárom má práve Sebastian Kurz.

Hovorili aj o Slobodných

“Samozrejme sme hovorili o FPÖ (pravicovo-populistická Slobodná strana Rakúska). Hovorili sme o všetkých stranách v Rakúsku,” citovala Kurza agentúra APA po stretnutí s Junckerom.

Ďalej uviedol, že Juncker i Tusk mu zablahoželali k víťazstvu vo voľbách a zaželali mu úspech pri zostavovaní vlády.

Ako sa Rakúsko postaví k Únii a migrantom po voľbách? (INFOGRAFIKA)

Kurz však zdôraznil, že kým nedostal poverenie na zostavenie kabinetu, nebude viesť nijaké koaličné rokovania. A ak ho dostane, nebude ich viesť cez médiá, dodal.

Na otázku, či Juncker vyjadril výhrady voči účasti FPÖ vo vláde, Kurz reagoval: “Bol to rozhovor medzi štyrmi očami a ja nie som ten, kto by o ňom informoval médiá.”

Ľudovci zostanú proeurópski

V súvislosti s blížiacim sa bruselským summitom Európskej ľudovej strany, na ktorom sa zúčastní, Kurz povedal, že ÖVP doviedla Rakúsko do EÚ a naďalej zostane proeurópskou stranou.

“Ja som ten, kto EÚ nielen pozitívne vníma, ale ju aj aktívne formuje,” vyhlásil potenciálny rakúsky kancelár.

K víťazstvu v rakúskych voľbách kráča mladučký šéf diplomacie

V nedeľných parlamentných voľbách zvíťazila ÖVP pod vedením 31-ročného Kurza so ziskom 31,5 percenta hlasov voličov. Za ľudovcami sa umiestnili sociálni demokrati z SPÖ doterajšieho spolkového kancelára Christiana Kerna, ktorých volilo takmer 27 percent voličov. Na treťom mieste skončili slobodní so ziskom rovných 26 percent.

Cez štvorpercentnú hranicu zvoliteľnosti prešla ešte strana NEOS vďaka podpore 5,3 percenta voličov a Kandidátka Petra Pilza so ziskom 4,4 percenta hlasov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA